15. ledna 2009 13:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jiřičná: Kaplického smrt je tragédií

LONDÝN Za neuvěřitelnou osobní tragédii označila náhlé úmrtí českého architekta Jana Kaplického architektka a někdejší Kaplického partnerka Eva Jiřičná. Řekla, že jeho smrt je neobyčejnou škodou pro architekturu a přispět k ní mohly i starosti kolem návrhu na pražskou Národní knihovnu.

Přečtěte si:
Život je riziko
Poslední rozhovor Jana Kaplického pro LN
Ježek pro LN: Kaplického udolala malost a politici

"Je to neuvěřitelná osobní tragédie, protože zemře tři hodiny poté, co se narodí jeho dcera, na kterou tak čekal," řekla slavná architektka Jiřičná, která stejně jako Kaplický pracuje od roku 1968 Británii. "Byl v takovém opojení a radosti, když se to dítě mělo narodit. A v tom okamžiku se všechno zhroutí," uvedla. 

Eliška Kaplický Fuchsová a Jan Kaplický

Kaplický zemřel ve středu večer v Praze krátce poté, co jeho druhá žena Eliška porodila dceru Johanku. "V okamžiku největší radosti to jeho srdce nevydrželo. Aspoň umřel v okamžiku, kdy byl šťastný, a za to musí být člověk vděčný," dodala Jiřičná.

Poctu Kaplickému vzdali také jeho slavní britští kolegové Norman Foster a Richard Rogers, který vyjádřil naději, že Kaplického projekt Národní knihovny bude realizován.  "Jsem šokován a zdrcen. Jan byl velký architekt, vážený kolega a dobrý přítel," sdělil Foster. Kaplický pracoval s Fosterem na přelomu 70. a 80. let. Norman Foster je autorem desítek slavných projektů, například rekonstrukce berlínského Reichstagu.

"Jsem zdrcen úmrtím milovaného kolegy a přítele Jana Kaplického. Jan byl brilantní a úžasný architekt, jeden z hrstky skutečných vizionářů," sdělil Richard Rogers, s nímž Kaplický spolupracoval počátkem 70. let. Rogers je mimo jiné spoluautorem pařížského střediska Georgese Pompidoua či londýnské budovy pojišťovny Lloydús.

"Jeho uvažování mělo ohromný vliv na mou práci a jeho smrt je ohromnou ztrátou pro architekturu," zdůraznil Rogers, podle něhož mělo "úžasný vliv" i Kaplického studio Future Systems. "Velmi doufám, že jeho návrh Národní knihovny České republiky bude realizován."


Kaplického ateliér Future Systems se zatím nechtěl vyjádřit s tím, že čeká na návrat spolumajitelky firmy a Kaplického první ženy Amandy Leveteové ze zahraničí. "O náhlé smrti Jana Kaplického jsme se dozvěděli s hlubokým smutkem," řekl pouze ČTK jeden z ředitelů společnosti Alvin Huang.


Jiřičná: Kaplický neúspěchy a neporozuměním strašně trpěl
"Je to neobyčejná škoda pro architekturu, protože byl pořád plný nápadů, plný života, plný schopností pracovat, tvořit nové projekty a přicházet s novými myšlenkami," uvedla Jiřičná, která byla partnerkou Kaplického v 70. letech.

"Je to po všech stránkách ta nejsmutnější zpráva." Kaplického smrt byla "naprosto nečekaná". "Nevím, že by mu kdy něco bylo, kromě toho, že měl občas chřipku," vzpomínala Jiřičná.

Jan Kaplický Jan Kaplický
Jan Kaplický Architekt Jan Kaplický prohlásil, že se nebrání tomu upravit svůj původní návrh Národní knihovny.


Připustila ale, že "v poslední době vypadal unaveně ... měl toho na krku hodně." Podle ní tahanice kolem Národní knihovny "přispěly rozhodně k jeho velkým problémům a starostem".

"Nezvládal to bez bolesti, bez utrpení. Neúspěchy a neporozuměním strašně trpěl ... celou tou záležitostí, která se zpolitizovala. Rozhodně to k tomu přispělo." "Nejsem doktor, ale určitě tam nějaký styčný bod bude," řekla Jiřičná, jež byla předsedkyní poroty, která Kaplického návrh vybrala.

Česká komora architektů však zpochybnila průběh soutěže, Kaplického projekt zkritizoval mimo jiné prezident Václav Klaus a následně se od návrhu odvrátili i pražští politici v čele s primátorem Pavlem Bémem a posléze i ministr kultury Václav Jehlička.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz