Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Jistota pacientů? Velké nemocnice

Česko

Lékařský odborový klub burcuje k dalším výpovědím. Prezident Václav Klaus podpořil ministra Leoše Hegera

PRAHA Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) poslal včera pacientům první jasný vzkaz: pokud se vám něco po prvním březnu stane, ve fakultních nemocnicích se o vás postarají. A to i přesto, že v rámci odborové akce „Děkujeme, odcházíme“ možná opustí české špitály na tři a půl tisíce lékařů.

Ve většině fakultních nemocnic, které tvoří polovinu kapacit lůžkové péče, totiž podalo výpověď jen minimum doktorů. „Počty nejsou takové, aby mohla být omezena akutní péče,“ uvedl Heger po schůzce s řediteli fakultních nemocnic. U problematických špitálů, ke kterým patří například pražská Bulovka či nemocnice v Hradci Králové, se pak podle ministra daří situaci řešit. Například ve spolupráci s kraji.

V některých regionech je naopak situace ve fakultních nemocnicích natolik dobrá, že samy nabízejí pomoc. „Jednal jsem s hejtmanem s tím, že jsme připraveni vypomoci tam, kde to bude potřeba,“ uvedl šéf fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluk Němeček.

Odboráři rozjeli další akci Ve stejný den, kdy Heger počítal výpovědi s šéfy nemocnic, které přímo spadají pod ministerstvo zdravotnictví, přitom vyhlásil Lékařský odborový klub druhou fázi akce „Děkujeme, odcházíme“.

„Do konce ledna či února očekáváme, že by celkový počet výpovědí mohl ještě stoupnout o několik dalších set až tisíc,“ prohlásil předseda odborů Martin Engel. Doktoři prý navíc možná začnou vypovídat i dohody o pracovní činnosti, které jim umožňují sloužit přesčas.

Šance, že se nespokojení doktoři domohou vyšších platů, se ale ani tak nezvedla. „Zlepšení mezd mohu slíbit nejdříve pro rok 2012. Ne v rámci týdnů a měsíců, kdy máme ze strany organizátorů protestní akce ultimátum,“ uvedl Heger.

Pro svůj postoj navíc včera ministr získal i prezidenta Václava Klause. „Chci podpořit pana ministra jak v jeho úsilí o ozdravení našeho zdravotnictví, tak v tom konkrétním případu velmi nezodpovědného chování části našich lékařů,“ řekl včera Klaus. Uvedl také, že doba svým způsobem Hegerovi „nahrála“. „Kdyby nedošlo k této vyhrocené situaci, tak myslím, že bude daleko obtížnější některé reformní kroky prosadit,“ sdělil Klaus. Podle Hegera by ale bylo lepší, kdyby se většina nespokojených lékařů vrátila do nemocnic zpět. Ačkoliv mnohde v zahraničí funguje zdravotnický systém i s podstatně menším počtem doktorů. Část jejich práce tam ale zastanou například vzdělané sestry. „A to není věc, kterou lze vytvořit z týdne na týden,“ řekl ministr.

Lékařský odborový klub včera zopakoval, že doktoři necouvnou. „Výpovědi v drtivé většině brát zpět nebudeme,“ sdělil Engel. V některých nemocnicích nicméně už k podstatnému úbytku odcházejících lékařů došlo. „Máme 16 písemně stažených výpovědí s tím, že jich ještě devět nebo deset přibude,“ řekl ředitel fakultní nemocnice v Praze-Motole Miloslav Ludvík.

Někteří lékaři, kteří 1. března nepřijdou do práce, se totiž nemusejí mít kam vrátit. Ato i přesto, že ředitelé špitálů tvrdí, že o většinu z nich stojí. „Jsou tam ale i adepti na to, aby se už do naší nemocnice nevrátili,“ uvedl šéf fakultní nemocnice v Brně Roman Kraus. V některých nemocnicích patřících pod kraje pak už třeba budují nové lékařské týmy či zvažují zaměstnání doktorů ze Slovenska. Odbory včera protestujícím lékařům slíbily vytvoření konta, ze kterého by mohli čerpat v případě, že se dostanou do tíživé finanční situace.

Autor: