Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jízdné v Praze příští rok opět zdraží, připustil Svoboda

Česko

  14:18
PRAHA - Není to tak dlouho, co Praha razantně zdražila jízdné MHD, teď primátor Bohuslav Svoboda (ODS) připouští, že cestující čeká příští rok další zvyšování cen.

Bohuslav Svoboda foto: ČTK

Svoboda v rozhovoru pro server Aktuálně.cz ujistil, že se město pokusí zdražení co nejvíce oddálit seškrtáním provozních nákladů. "Předplatné jízdné v Praze je vůbec nejlevnější, přesto stále uvažujeme o tom, že bychom zdražováním nezatěžovali Pražany. Prostor je spíš v jízdném pro návštěvníky Prahy," uvedl Svoboda. Zdražení u předplacených jízdenek však nevyloučil.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud k navýšení cen dojde, bude to v druhé polovině příštího roku. "Budeme začínat při šetření v dopravním podniku od věcí, které nebudou občany zasahovat. Z analýzy víme, že máme obrovské překrývání sítí, kdy mezi stejnými destinacemi jede metro, tramvaj a tři autobusy," vysvětlil primátor.

Červencové zdražení

Jízdenky zdražily začátkem července, levnější jízdenka vyjde na 24 korun, dražší na 32 korun. Zároveň se prodloužila platnost jízdenek (30 a 90 minut) a s levnější jízdenkou lze přestupovat. 

O kolik jízdné zdraží, odmítl primátor upřesnit.  "Na toto nemohu odpovědět. Otázkou je i to, jak se bude měnit DPH. Změny jízdného zatím vůbec neprošly žádným koaličním jednáním. Koaliční partner na to bude mít jistě svůj názor," odhadl. Zdražení jízdného v metropoli otevřel cestu rozpad koalice ODS – ČSSD. Sociální demokraté ho totiž zarytě odmítali.

Anketa

Co byste preferovali?

Raději méně spojů, ale stejnou cenu jízdného 35
Zachovat počet spojů i za cenu zdražení jízdného 19
Ať raději zruší jízdné zdarma pro děti do 15 let 97
Myslím, že není důvod ani k jednomu 276
Nedokážu to posoudit 10

Pražský magistrát si nechal zpracovat analýzu cen jízdenek v evropských metropolích a ty pražské vyšly ze srovnání jako nejlevnější. "Srovnáváme, kolik hodin, dnů a měsíců musí člověk pracovat, aby si vydělal na roční předplatnou jízdenku a na jednodenní jízdenku. A došli jsme k tomu, že přestože region Ostravska je rozhodně chudší, tak hromadná doprava v Praze je levnější než v Ostravě," vysvětlil primátor.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!