16. dubna 2015 17:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko zažilo další letní den, pátek má být výrazně chladnější

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA/ÚSTÍ NAD LABEM I ve čtvrtek padaly na mnoha místech Česka teplotní rekordy. Nejtepleji bylo na jižní Moravě v Dyjákovicích, kde naměřili 26,9 stupně Celsia. Na dalších šesti jihomoravských stanicích zaznamenali teploty 25 stupňů a vyšší, což meteorologové označují za letní den. Od severozápadu už ale začal pronikat chladnější vzduch a v pátek se citelně ochladí.

Teploty se budou pohybovat jen kolem deseti stupňů a v noci mohou spadnout i pod nulu, řek mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.

Zhruba na 30 ze 140 meteorologických stanic, které měří alespoň 30 let, se přepisovala teplotní maxima pro 16. duben. Například v Opavě-Oticích, kde zaznamenávají teploty už 136 let, překonal čtvrteční rekord s hodnotou 22,8 stupně dosavadní nejvyšší teplotu z roku 1922 o 0,3 stupně, uvedli meteorologové na svém webu.

O víkendu se bude v Česku naposledy lyžovat

Česko zažilo první letní den ve středu, kdy bylo nejtepleji v Ústeckém kraji. Ovšem ve čtvrtek tam podle informací ústecké pobočky ČHMÚ teplotní rekordy odolaly. Teploty se pohybovaly lehce nad dvaceti stupni Celsia, a zdaleka se tak nepřiblížily středečním hodnotám. Ve středu padl rekord v Doksanech na Litoměřicku, kde naměřili 25,6 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v Kopistech na Mostecku, kde teploměr ukázal 26,4 stupně Celsia. Ještě o dvě desetiny stupně tepleji bylo v Kopistech v roce 2007. Loni se teploměr vyšplhal na letních 25 stupňů o více než měsíc později než letos, konkrétně 19. května 2014. V některých horských areálech se navzdory současnému oteplení bude o víkendu ještě naposledy lyžovat.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!