Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jižní proud: ruská odpověď Evropě

Česko

V Soči byly včera podepsány korporativní dohody o stavbě plynovodu „Jižní proud“.

Politickou váhu celé události dodávala přítomnost ruského a italského premiéra.

SOČI Plynovod Jižní proud (South Stream), kterým má proudit plyn z Ruska do Evropy, ovšem mimo tradiční tranzitní země (jako je Ukrajina a Bělorusko), bude dokončen už v roce 2016. Uvedla to včera s odvoláním na zdroj v ruském plynařském koncernu Gazprom agentura RIA Novosti.

Kromě toho jí nejmenovaný představitel tohoto plynařského gigantu měl sdělit, že konkurenční evropský projekt plynovodu Nabucco se řídí politickými motivy a mají na něm politický zájem i v zámoří. Právě proto nemá podle Rusů Nabucco, které míjí území RF, šanci na úspěch. Zato Jižní proud je již po sočské schůzce podle ruských agentur „krok od prvního kopnutí“.

Včera se na spolupráci při budování gigantického díla Rusové domluvili prakticky se všemi důležitými aktéry. Sočská dohoda o vytvoření společného podniku má být završením přípravných jednání o realizaci projektu. S maďarským koncernem MOL už byl první balík korporativních dohod o stavbě Jižního proudu podepsán letos v březnu. Zato rozhovory s Rakouskem a Slovinskem stále nespějí k definitivní dohodě. V Soči se ale podařilo získat podpisy hlavních účastníků projektu.

Jižní proud získal před Nabuccem slušný náskok Sám premiér Putin přivítal především svého italského „přítele“, premiéra Berlusconi přímo na sočském letišti. Oba deklarovali Jižní proud jako společný rusko-italský projekt. Ostatně Gazprom a italská společnost ENI se o tom dohodly už v roce 2007. Šéfovi ruského kabinetu se ale tentokrát v jeden den na jedno místo podařilo sezvat i představitele řecké společnosti DESFA, bulharské Bulgarian Energz Holding a srbské Srbijagas. Hlavní ale nebyla ani tak dohoda, ale propagandistický efekt, kterého Rusové chtěli podle analytiků dosáhnout. Soči mělo být podle nich trestem za příliš zjevnou snahu některých zemí v čele s Českou republikou, kterou v této souvislosti ruské sdělovací prostředky jmenují nejčastěji, odpoutat se od energetické závislosti na Rusku.

Evropské plány vybudovat plynovod Nabucco, přivádějící plyn do Evropy z kaspické oblasti a ze Střední Asie mimo ruské území, Moskva nemůže nechat bez odpovědi. Oficiální mluvčí Gazpromu Sergej Kuprjanov ještě před schůzkou v Soči přiznal, že podepsání dohod o stavbě plynovodu Jižní proud je „konkrétní odpověď na politické deklarace přijaté na konferenci EU v Praze“. Tam se evropské země snažily dohodnout s některými bývalými sovětskými republikami na vybudování Nabucca. Hlavní dodavatel plynu, Turkmenistán ale zatím váhá, na kterou stranu se přikloní.