21. července 2010 12:32, aktualizováno  14:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

John čelí trestnímu oznámení, kvůli předraženému časopisu

Předseda strany Věci veřejné Radek John. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda strany Věci veřejné Radek John. | foto: ČTK

PRAHA Společnost Centrální registr dlužníků (CERD) zastoupená Jiřím Jehličkou podala trestní oznámení na ministra vnitra a předsedy strany Věci veřejné (VV) Radka Johna. Ten v reakci uvedl, že je vzhledem k několikanásobným auditům a kontrolám finančního úřadu přesvědčen, že se nezjistí nic, co by vedlo k trestnímu stíhání.

Policie by se podle CERD měla zabývat tím, zda nebyl spáchán trestný čin při uzavírání zakázek mezi společnostmi Ora Print, kterou John řadu let zastupoval, Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) a státním podnikem Lesy ČR. Zakázky byly údajně předražené.

"S tímto nemám nic společného. Nic jsem nepodepisoval. Veřejné soutěže už byly mnohokrát prověřovány, že nešlo o žádné pletichy," uvedl John pro ČT. Z vyšetřování je prý ale nadšený. Přál by si, aby se případ po osmi letech konečně uzavřel.

Vyšetřovat se bude, padni komu padni
"Zprávu o trestním oznámení kvůli smlouvám s VZP a Lesy ČR, kterou jsem se zatím dozvěděl pouze ze sdělovacích prostředků, vítám. Policii ČR a veřejnosti nelze vyslat jasnější signál, že se v České republice budou všechna podezření, ať již jakkoliv absurdní, vyšetřovat podle pravidla padni komu padni," řekl John. Zároveň se však podivil nad "zvláštní časovou shodou" mezi trestním oznámením a jeho nástupem do funkce ministra.

Společnost Ora Print je spojována s údajně netransparentní téměř
čtyřmilionovou zakázkou na výrobu audiovizuální zvěřinové kuchařky pro Lesy ČR. Ora Print také pro VZP řadu let vydávala časopis, podle auditu byla však zakázka značně předražená.

Obě smlouvy podle serveru Aktuálně.cz podepsal John, který ve firmě od začátku roku 2002 až do loňského června působil jako předseda představenstva. Johna a VV v souvislosti s touto věcí už před volbami kritizovala ČSSD. John kritiku a obvinění z tunelování veřejného majetku odmítá.

John se zaručil za Moroze, prý projde prověrkou

Radek John se premiérovi Petru Nečasovi zavázal, že za svého náměstka Michala Moroze ponese osobní odpovědnost. Moroz projde také prověrkou na
stupeň tajné, uvedl Nečas po jednání kabinetu. Dodal, že takto hluboká prověrka ukáže, zda Moroz může funkci zastávat. ČTĚTE VÍCE: John hájí náměstka Moroze. Ostatní strany od něj dávají ruce pryč

Podle CERD, který podal trestní oznámení "na základě podnětu občanů", by se mělo prověřit, zda činností statutárních orgánů VZP a Lesy ČR nebyl spáchán trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku. "Neboť statutární orgán VZP a Lesy ČR má zákonnou povinnost být řádným hospodářem a v případě, že byly uzavřeny prokazatelně nevýhodné smlouvy, které byly v neprospěch VZP a Lesů ČR na vrub subjektu Ora Print nadhodnoceny, a nejedná se tedy o cenu obvyklou, vznikla zákonem daná škoda vyšší než nikoliv malá," stojí v trestním oznámení.

Policie by se měla podle CERD zabývat i tím, zda se představitelé
společnosti Ora Print v souvislosti s předraženými zakázkami nedopustili korupce a nevýhodné smlouvy neuzavřeli za úplatu.

Předražený časopis a kuchařka
Ora Print podle Aktuálně.cz v letech 2002-2010 inkasovala od VZP celkem 700 milionů korun. Server uvedl, že firma původně ročně dostávala za tři vydání časopisu 111 milionů korun. Už audit v roce 2005 ale ukázal, že dosavadní zakázka pro firmu Ora Print byla předražená.

V reakci na to se v roce 2005 vedení Ora Print dohodlo s VZP na úpravě ceny z původních 111 milionů ročně na 87 milionů za rok. Podle expertů se však náklady daly stlačit pod 50 milionů. Agentura Young & Rubicam jej má v následujících třech letech vydávat za méně než 45 milionů korun ročně, uvedl již dříve týdeník Ekonom.

Podle Johna se ale špatně pracuje s čísly. "Kdyby se s údaji pracovalo korektně, tak nedojde k takovým nedorozumění," uvedl John.

Kromě zakázky na časopis pro VZP již v minulosti budila pochybnosti i téměř čtyřmilionová zakázka na výrobu zvěřinové kuchařky, kterou Ora Print dostala od Lesů ČR. Podle České televize bylo možné tuto zakázku pořídit za 220.000 korun. John se podle Aktuálně.cz od zakázky distancoval s tím, že na projektu nedělal, ale pouze podepsal smlouvu.

CERD v trestním oznámení žádá, aby se jím nezabývalo místně příslušné oddělení policie kvůli možné podjatosti.

ČTK, Lidovky.cz