6. prosince 2011 20:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

John má funkci. Jde o trafiku, tvrdí opozice

Předseda VV Radek John | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda VV Radek John | foto: ČTK

PRAHA Sněmovna rozdělila navzdory odporu opozice svůj branný a bezpečnostní výbor na dva, jako tomu bylo v minulém volebním období. V čele bezpečnostního výboru údajně stane předseda Věcí veřejných, exministr vnitra Radek John.

Opozice koaličním poslancům připomínala, že výbory spojila kvůli úsporám. Poslanci také zřídili stálou komisi pro kontrolu nové Generální inspekce bezpečnostních sborů, která zahájí činnost od ledna.

ČTĚTE TAKÉ:

Branný a bezpečností výbor nyní vede sociální demokrat František Bublan. Předsedou branného výboru by mohl prý být jeho nynější místopředseda Jan Vidím (ODS). Bublan by údajně vedl novou komisi. Volby se ale uskuteční později.

Rath: John je 'superdinosaur'

Sociální demokraté poukazovali na to, že se rozpočtová situace sněmovny nezměnila a případné rozdělení výboru, pokud by se to ukázalo jako účelné, by se mělo provést až v dalším volebním období. V čele výboru kontrolujícím vnitro by měl být podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky zástupce opozice.

O kolik si polepší

Předsedové výborů a komisí berou zhruba o 22.700 korun více než poslanci bez funkce, jejichž plat je 55.900 korun. Plat místopředsedů výborů je 72.450 korun.

David Rath (ČSSD) nazval současné změny za "trafiku" za několik desítek tisíc navíc pro Johna, kterého označil za "superdinosaura".

John před novináři odmítl, že by smyslem rozdělení výboru bylo vytvoření "trafiky" pro něho osobně. Jedná se podle něj o snahu učinit výbor "funkčním". "To, co jsme viděli v posledních měsících, je skutečně vážná věc. Je potřeba, aby bezpečnostní výbor byl akceschopný," řekl John.

Stížnosti na nefunkčnost současné podoby sloučeného "supervýboru" se podle něj množí. "Myslím, že to není nic překvapivého," komentoval svůj návrh na rozdělení velkého 30členného výboru předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Nyní budou mít oba výbory po 15 členech. Komise bude sedmičlenná.

ČTK, Lidovky.cz

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.