26. května 2014 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výprask známých tváří: John prohrál s Paroubkem, Bursík s Antibursíkem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 45Diskuse
Volební 'selfie' Jiřího Paroubka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební 'selfie' Jiřího Paroubka. | foto: Facebook Jiřího Paroubka

Podívali jsme se na chvost volebních výsledků a prozkoumali opomíjené souboje: John vs Paroubek. Bursík vs Antibursík. Zounar vs Jurinová. Ti všichni by se ovšem měli učit u Jany Volfové. Ta propadla s naprostou suverenitou.

Jejich tváře se usmívaly z desítek billboardů po celé republice. Jeden sliboval věrným voličů výhodné asistenční karty, druhý lákal na vlastní odhodlanost, která mu v minulosti vynesla přezdívku Politický buldozer.

Oba po víkendu vědí, že jejich slavný comeback se nekoná. Jiří Paroubek a Radek John se stali jednoznačnými poraženými letošních eurovoleb. Oba totiž měli masivní předvolební kampaň - a zoufalý volební výsledek. Jejich kandidátky nezískaly ani půl procenta hlasů.

Pokud by se hodnotili jen oni dva, byl by to těsný souboj. Radka Johna zakroužkovalo dvaapůl tisíce voličů, u Jiřího Paroubka si podle všeho ještě někdo vzpomněl, že býval českým premiérem, a tak získal na svou stranu o dvě stě voličů víc. Jeho stín, nejčastěji nálepkovaný jako kmotr, Petr Benda má důvěru 160 lidí. A to se prosím pěkně o voličské hlasy ucházel ze třetího místa Paroubkovy kandidátky. Podtrženo sečteno: investoři firem LEV 21 a Věci veřejné se dost dramaticky přepočítali - z Bruselu za získané hlasy nedostanou ani euro. "Nevím, proč bych měl hodnotit výsledky své strany právě pro Lidové noviny, když před volbami na mě házely jen špínu," řekl v pondělí Paroubek a zavěsil telefon. To Radek John jej raději ani nezapnul. 

Sečteme-li preferenční hlasy Martina Bursíka a jeho partnerky Kateřiny Jacques, dostaneme číslo 857. Což znamená, že o necelou stovku překonali kandidátku s názvem Antibursík - stop ekoteroru. Kdybychom však brali pouze Bursíkovy hlasy, dostal by na frak. Zakroužkovalo ho jen 377 voličů. Nutno podotknout, že je však sbíral z posledního místa voličské lístku seskupení pojmenovaného jako LES.

Kolik dostali hlasů?

Cibulka - 8028

LEV 21 - 7009

LES - 7514

Věci veřejné - 6988

Vize 2014 - 3697

Republika - 2240

Suverenita - 2086

Antibursík - 761

Letos nevyšla ani sázka na populární tváře. Milovník jídla a taky herec Martin Zounar, jehož si na kandidátku postavila Vize 2014, získal necelou pětistovku hlasů. Přeskočil jej i fotbalista Vladimír Šmicer, jehož skóre se zastavilo na čísle 680. Ale co bychom si nalhávali, byl to katastrofální výprask. Něco jako když na domácím hřišti dostane favorizovaný manšaft 0:15.

Pohrobci Věcí veřejných, momentálně sdružení pod značkou Republika, možná po aktuálním výsledku pochopí, že je v politice už opravdu, ale opravdu nikdo nechce. Exposlanec Otto Chaloupka si připsal 260 preferenčních hlasů a jeho novostraně nepomohla ani bývalá mluvčí a ještě víc bývalá moderátorka Eva Jurinová, která posbírala dvojnásobek hlasů.

Jana Volfová, lídryně Suverenity, se sice v předvolebním halucinogenním klipu zahalila do burky, ale stejně jí to nepomohlo. Dostala všehovšudy 276 hlasů. To i věčný kverulant a lovec agentů KGB Petr Cibulka přesvědčil o 1319 více voličů.

Složení zvolených europoslanců:

V Evropském parlamentu bude Česko zastupovat 16 mužů a pět žen, které tak budou představovat necelou čtvrtinu českých europoslanců. Před pěti lety byly z českých kandidátů zvoleny čtyři ženy, tedy necelá pětina.

Nejstarším českým europoslancem bude jednasedmdesátiletý Jaromír Štětina (za TOP 09), nejmladším třiatřicetiletá Kateřina Konečná (KSČM). Průměrný věk nových europoslanců je 47 let, po minulých eurovolbách před pěti lety byl zhruba o 2,5 roku vyšší.

Výraznější zastoupení získali mezi českými europoslanci nestraníci. Zatímco v roce 2009 byl zvolen jediný, nyní i díky odlišnému složení kandidátek nemá stranickou příslušnost osm z 21 českých europoslanců.

Všichni jsou státními občany ČR, stejně jako před pěti lety.

rakRadek Kedroň
  • 45Diskuse
Dremo Personaldienstleistung GmbH
TRUHLÁŘ - Německo - prémie 500 EURO!

Dremo Personaldienstleistung GmbH

nabízený plat: 72 000 - 84 000 Kč