Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

John zůstal šéfem. Část VV chce odejít do opozice

Česko

  11:26aktualizováno  14:05
HRADEC KRÁLOVÉ - Konference VV potvrdila v tajném hlasování Radka Johna v předsednickém křesle. Funkci obhájil v pondělní internetové volbě takzvaných véčkařů. Na sjezdu také zněly hlasy, které žádají vystoupení strany z vlády. Jeden z delegátů, Jiří Novotný, navrhl usnesení, které by doporučilo odchod do opozice.

Předseda Věcí veřejných (VV) Radek John a místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová (vlevo) a Karolina Peake na konferenci strany v Hradci Králové foto: ČTK

Čelní představitelé se k projevům týkajícím se vládního angažmá Věcí veřejných vyjadřovali v odpovědích spíše zdrženlivě. Další delegáti se vyjadřovali pro setrvání v koalici, ale v rovnocenném postavení za splnění jasných požadavků.

Když VV podle Novotného zůstanou ve vládě, budou ve vleku koaličních ODS a TOP 09, ztratí důvěru a propadnou při dalších sněmovních volbách. Naopak když vlády odejdou a vydají "silné prohlášení", vrátí se jim podle Novotného částečně důvěra voličů a šance do dalších voleb.

Čtěte také

"Konference VV důrazně doporučuje poslancům VV co nejdříve vystoupit z vládní koalice a přejít do opozice," uvádí usnesení, které delegát za potlesku publika navrhl a o němž by se mělo na závěr hlasovat. Podle Novotného by usnesení nebylo závazné, poslanci nejmenší vládní strany ale podle něho budou mít silný mandát do opozice odejít.

Pro opozici bylo jen deset delegátů
Usnesení Jiřího Novotného z vyškovského klubu, podle něhož by konference VV důrazně doporučila poslancům VV co nejdříve vystoupit z vládní koalice a přejít do opozice, dostalo podporu jen deseti delegátů. Proti jich bylo 143 a 26 se hlasování zdrželo.

Staronový předseda VV John řekl, že oceňuje, že v usnesení nepadly žádné konkrétní požadavky. Ty VV podle něj přednesou až na středečním jednání K9. "My jsme prosili, ať nám nezužují vyjednávací mandát nějakými konkréty. Za druhé by to šlo do médií. A ve chvíli, kdy my vyslovíme nějaký požadavek a média se obrátí na naše partnery, tak ti říkají v žádném případě a pak už to z principu neprojde," řekl předseda strany.

John zůstává v čele
V neděli dopoledne straníci v čele VV potvrdili volbou staronového šéfa Radka Johna. Účastníci konference již dříve prohlašovali, že potvrzení nového vedení bude formalitou. Funkcí se mohou ujmout i jeho zástupci, které si John vybral.

Bývalý novinář obhájil pozici v čele nejmenší vládní strany v pondělní v internetové volbě takzvaných véčkařů. V Hradci Králové dostalo předsednictvo 169 z 192 hlasů. Proti bylo 21 delegátů, dva lístky nebyly platné.

Čtěte také

První místopředsedkyní je šéfka poslanců VV a dosavadní zástupkyně předsedy Karolína Peake. Dalšími místopředsedy se stali poslankyně a dosavadní zástupkyně předsedy Kateřina Klasnová, nově poslankyně Dagmar Navrátilová, teplický zastupitel Tomáš Jarolím a poslanec a litvínovský starosta Milan Štovíček. Podle stanov VV si předseda své zástupce vybírá.

"Uděláme vše pro to, abychom naplnili maximum z našeho programu," řekl po volbě John. Tajné volby se prý neobával, jedině, jak ironicky podotkl, kdyby delegáty podplatila "mocná ABL".

O potvrzení nového vedení se hlasovalo tajnou volbou, jak to navrhl dosavadní předseda Radek John. Jeho návrh však prošel jen těsně. Z celkem 198 přítomných delegátů pro hlasovalo 99 lidí, pro přijetí bylo potřeba 95 hlasů. Proti tajné volbě se vyjádřilo 83 delegátů, čtyři se hlasování zdrželi.

Autoři: ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...