Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Josef po letech opět otevře

Česko

  16:15
BRNO - Nevyužitý a léta opuštěný kostel svatého Josefa v centru Brna se znovu otevře. Rozhodnutí přišlo v době, kdy dokonce vznikla petice za opravu a zpřístupnění jediného nefungujícího chrámu v moravské metropoli. Iniciátor petice Michal Černý je překvapený. Ale příjemně. „To je dobrá zpráva,“ řekl včera. Pod výzvu za záchranu kostela, kterou sestavil, se zatím podepsala více než stovka lidí. Další si ji na stránkách www.petice.nazory.cz nacházejí.

Michal Černý, organizátor petice za zpřístupnění a opravu kostela sv. Josefa v Brně, který je jediným uzavřeným chrámem ve městě foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Kostel dosud patří, stejně jako sousední klášter, řádu voršilek. A ten léta odmítal kohokoli dovnitř vpustit. Nyní budovu předávají řeckokatolické církvi, která ji již v minulosti využívala. Protože v moravské metropoli svůj chrám nemá, po dohodě slouží mše v římskokatolickém kostele.

„Jednáme se zástupci voršilek již dlouho, nyní vše směřuje k dohodě,“ potvrdil včera řeckokatolický brněnský děkan Josef Blaščák. „V prosinci jsme s řeckokatolickou farností uzavřeli smlouvu o budoucí darovací smlouvě,“ upřesnil právní zástupce řádu svaté Voršily Karel Kašpárek.

Nyní čekají na stavební úřad Brno-střed, který musí potvrdit, že objekty kostela a kláštera jsou samostatné. „Pak nic nebude bránit podepsání darovací smlouvy,“ míní Kašpárek.

Předání chrámu si totiž vyžádalo několik úprav. „Především bylo potřeba kostel stavebně oddělit od kláštera. Pod střechou tak vznikla zděná příčka, která by mimo jiné bránila šíření požáru. Nyní pokračují úpravy v přízemí. Propojení mezi kostelem a klášterem, která je třeba vyřešit,“ dodal vedoucí magistrátního odboru památkové péče Martin Zedníček.

Předběžně se již řeckokatolická církev s voršilkami dohodla i na podobě sakristie, kterou nyní využívalo Centrum pro rodinu a sociální péči, sídlící v klášterní části komplexu. „Část prostor dostaneme my, část jim zůstane,“ podotkl Blaščák.

Hned, jak chrám převezmou, čekají řeckokatolíky další jednání s památkáři. „Budova by měla být už staticky zabezpečená, ale úpravy uvnitř potřebuje,“ vysvětlil Zedníček. „Nemáme zatím podrobnější představu o tom, jak rozsáhlá rekonstrukce bude nutná, řádově bych náklady odhadoval možná na patnáct dvacet milionů korun,“ podotkl Blaščák.

Církev je připravena do chrámu sama investovat, očekává však i státní příspěvek jako částečnou náhradu za poškození chrámu. Narušení statiky, které „vyřazení“ kostela rekonstruovaného počátkem osmdesátých let způsobilo, totiž spojuje s pracemi na podzemních kolektorech.

Autor petice se nyní hodlá spojit s budoucími majiteli. „Uvidíme, zda můžeme nějak spolupracovat,“ dodal Černý. Student fyziky a informatiky přiznává, že nad peticí dlouho váhal. „Připravoval jsem pro server Lupa.cz analýzu petic na internetu a říkal jsem si, že bych to mohl zkusit. A tento raně barokní kostel za to stojí,“ dodává.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!