Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Josefina Napravilová našla po válce i chlapce z Lidic

Česko

PRAHA V rozvalinách a pobořených školách po celé Evropě hledala těsně po konci druhé světové války české a slovenské děti. Nakonec jich našla a vrátila zpět k československým rodinám několik desítek.

Řeč je o Josefině Napravilové, která včera oslavila své 96. narozeniny a již ve středu prezident republiky Václav Klaus vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

Sama Napravilová přesně neví, kolik dětí se jí podařilo najít a poslat zpět domů. Mluví se minimálně o čtyřiceti.

Josefina Napravilová pracovala od prvních dnů osvobozené republiky jako spojovací úřednice repatriačního odboru ministerstva ochrany práce a sociální péče. „Práci, za kterou jsem byla oceněna, jsem začala dělat 5. května 1945. Tehdy jsem pracovala jako dobrovolnice v nemocnici na Karlově náměstí v Praze,“ vypráví Napravilová. Ve vyhledávání dětí, které nacisté za války zavlekli do Německa nebo na okupovaná území, Napravilové pomáhaly rovněž její mimořádné jazykové znalosti. „Cit pro řeči jsem asi zdědila po otci. Umím švédsky, anglicky, německy, francouzsky a kromě češtiny také trochu španělsky,“ říká Napravilová. Už na podzim roku 1945 se Napravilová jako první vydala do Polska hledat děti z nacisty vypálených českých obcí Lidice a Ležáky. „S dvěma lidickými ženami jsme rozjely pátrání. V Polsku to byla opravdu hrůza. Vše bylo vybrakované, lidé se báli jít ven na ulici,“ popisuje Napravilová.

Nakonec se pátrání po dětech z vypálených českých vesnic vydařilo. Těsně před Vánoci roku 1945 Napravilová našla ve sběrném táboře v rakouském Salcburku jedenáctiletého Václava Hanfa, chlapce z Lidic. Ihned ho odvezla do Prahy. Hanf se se svou zachránkyní znovu osobně sešel až po pětapadesáti letech v Bechyni, kde Napravilová žila.

Velkou část svého života Napravilová prožila v emigraci v Rakousku a Kanadě. Do Čech se vrátila až po roce 1989. „Do Československa mě komunisté samozřejmě nepustili. Byla jsem přece černá ovce, když jsem odešla na Západ,“ říká Napravilová.

Pomáhat ostatním lidem nepřestala Napravilová ani ve svých bezmála sto letech. Univerzitě Palackého na konci minulého akademického roku darovala 700 tisíc korun. Chce, aby vybraní studenti dostávali každoročně částku ve výši 20-30 tisíc korun. A dodnes stále vyučuje děti angličtině a němčině.

***

Těsně po konci války hledala po celé Evropě české a slovenské děti

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...