Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Jsem lékař. Kdo je víc?

Česko

ÚHEL POHLEDU

Paní ministryně je zdravotní sestřička. Já si vážím práce zdravotních sestřiček, ale při vší úctě k nim určitě není odbornicí na očkování a rizika očkování, pravil MUDr. David Rath v pořadu Otázky Václava Moravce. Když Mgr. Dana Jurásková, Ph. D., MBA, pobaveně zaprotestovala, dodal ještě hrdě: „Já jsem lékař, dlouho jsem studoval.“

Pomiňme, že úkolem ministra zdravotnictví není být specialistou ve všech oborech medicíny. Dokonce ani nemusí být zdravotníkem. Ministr je člen vlády a manažer týmu. Na viry a očkování má lidi. Úkolem ministra je politicky rozhodnout na základě rozporných názorů odborníků v rámci zásady předběžné opatrnosti a nést odpovědnost. Tohle všechno dr. Rath určitě ví. Jeho sdělení je však obratně cíleno na jistý druh publika. Krom toho jako internista není kolega Rath v této oblasti o mnoho větším specialistou než paní ministryně. Převést vztah opoziční politik -člen vlády na vztah lékař - „sestřička“ je uměním demagogie. Takový výrok je kopnutím pod stolem, snižováním partnera v diskusi, úderem pod pás, přičemž pro Davida Ratha se pás jeho protivníků, tato symbolická hranice férovosti, obvykle nachází kdesi ve výši kotníků. Pomiňme i fakt, že paní Jurásková také dlouho studovala, možná i déle než její prostořeký kritik.

Rathovština, nebo kastovní pýcha?

Položme si místo toho otázku, co je obecné a co je zvláštní. Zda je to pouhá rathovština, či zda mají lékaři skutečně až takto vyvinutou kastovní pýchu a aroganci vůči svým nejbližším spolupracovnicím.

V dobách patriarchální medicíny byl lékař bohem pro pacienta i sestru, považovanou za jakousi lepší pomocnici. Jak docházelo k demytizaci medicíny, začalo se emancipovat ošetřovatelství. To je dnes již samostatnou naukou, o níž my lékaři víme málo, ne-li nic. Na obzoru je partnerství lékařů a sester, i když samozřejmě poněkud asymetrické. Každý má své specifické úkoly a měli by na sebe ve své práci navazovat na bázi vzájemného respektu. To je ideál, k němuž mají vyspělé země podstatně blíže než my, kteří se, ostatně jako ve všem, potácíme někde uprostřed, objevujeme své Ameriky, učíme se civilizovaným způsobům a korektním vztahům. Někdo rychleji, někdo pomaleji, a někdo se je už nenaučí vůbec.

O vztazích mezi lékaři a sestrami nelze proto dnes vynést žádný paušalizující soud. Rozdíly jsou příliš veliké. Každý lékař i sestra by odpověděli jinak. Pokud se v tomto směru konaly nějaké průzkumy, dopadly zhruba půl na půl. Rozdíly jsou určitě mezi ambulantní složkou a nemocničními týmy, a to v neprospěch nemocnic. Velké rozdíly jsou lokální, dané místní tradicí a atmosférou jednotlivých pracovišť. Velmi záleží na osobnostech: Kdo si co dovolí a kolik kdo snese. O lékařích je známo, že svůj vztah a způsoby chování jak k pacientům, tak ke spolupracovníkům definitivně získávají během prvních několika měsíců od primáře na svém prvním pracovišti. Jakákoli pozdější změna je raritou.

Některé druhy nesouladů v těchto vztazích se obecně považují za typické podle pohlaví lékaře. Muži mají někdy k sestrám drsně přezíravý postoj (vzor: kohout a slepice), některé lékařky tendují k vytvoření atmosféry drobných ženských tenzí, naschválů a hašteření, jež nejsou mužům příliš srozumitelné. Zažil jsem však i poměry právě obrácené, než jaké se tradují.

Sestry jsou pamětí lékařů Tak či onak, naše sestry jsou stále studovanější a směřují nezadržitelně k partnerství i vyšším odborným kompetencím. A nejde jen o studium. Jde i o empatii, odlišnost pohledu, možnost pozorování nemocného, s nímž přijde sestra do styku daleko více než lékař. Sestra je tu zdrojem a prostředníkem poznání nemocného v celém jeho kontextu včetně sociálních vazeb. Sestry mnohem dříve vědí, co je pacient zač, jaká je jeho rodina a jaké tam vládnou vztahy. Ženy mají na tohle nos a daleko vyšší sociální inteligenci. Možná by se v tomto smyslu bez sester obešly lékařky, ale my muži určitě ne. Sestry jsou i naší pamětí, věčným a trpělivým připomínatelem toho, co jsme měli zařídit, zapsat, co jsme (málem) prošvihli, prostě poslední výstupní kontrola. Neposlouchat, co říkají sestry a na co upozorňují, nebrat je vážně, protože já jsem přece studoval a snědl při tom Šalamounovo lejno, to je postoj lékaře sebevraha. A navíc hodně hloupého sebevraha.

Fungující vztah lékař-sestra je pro nemocné pravým požehnáním. Nemocný snadno vycítí disharmonii v týmu a je zneklidněn. Ví to každý, kdo dělá medicínu déle než třicet let. Last but not least: Nemůžeme ani opomenout známou skutečnost, že tento vztah mnohokrát končí manželstvím. Zhusta i úspěšným.

Neposlouchat, co říkají sestry a na co upozorňují, nebrat je vážně, protože já jsem přece studoval a snědl přitom Šalamounovo lejno, to je postoj lékaře sebevraha

O autorovi| MILAN NOVÁK neurolog

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...