Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsem na tu chvíli připravená

Česko

řekla Jarmila Kratochvílová při setkání s Keňankou, která ji možná připraví o světový rekord

PRAHA Seděly za stolem blízko sebe, ale přepočteno na setiny vteřiny jsou si ještě blíž. Legendární Jarmilu Kratochvílovou, autorku vůbec nejstaršího světového rekordu, která v roce 1983 zaběhla 800 metrů v čase 1:53,28, a olympijskou vítězku z Keni Pamelu Jelimovou dělí na časomíře pouhé 73 setiny.

Ještě ne 19letá Afričanka má velkou šanci vymazat výkon slavné české běžkyně z tabulek, zatím jí patří třetí čas historie 1:54,01.

„V létě se chci rekordu co nejvíc přiblížit a pokud to půjde, taky ho překonat,“ pravila Keňanka včera v Praze, kam přiletěla na pozvání pořadatelů únorového halového Mítinku světových rekordmanů.

Kratochvílová připouští, že to možné je. „Pamela je jedna z nejžhavějších kandidátek. Ještě nedávno jsem si myslela, že spolu s ní o to bude usilovat Sobolevová, ale všichni víme, jak to dopadlo,“ připomněla ruskou půlkařku, která před olympiádou uvízla v tenatech dopingové kontroly, a do Pekingu nejela.

O víkendu, kdy byli v Monte Carlu vyhlašování nejlepší světoví atleti, získala Jelimová cenu pro objev roku. Symbolické bylo, že ocenění jí při nedělním galavečeru předávala právě Kratochvílová.

„Vůbec jsem netušila, že k něčemu takovému dojde,“ přiblížila bývalá atletka. „Pořadatelé mi to řekli teprve krátce předtím, ale byla to dobrá režie,“ uznala.

Běžkyně, jež trénuje s muži Poprvé se setkaly právě v Monte Carlu, v sobotu. „Z toho setkání jsem byla velmi šťastná, konečně jsem si mohla popovídat s tak slavnou rekordmankou,“ vyznala se z obdivu Jelimová. „Velmi mě zaujaly její osobní rekordy na sprinterských tratích – dvoustovka pod dvaadvacet vteřin, čtyřstovka pod osmačtyřicet, když já to běhám za třiapadesát... Mám na čem pracovat,“ uvedla atletka, která trénuje s muži.

Je považována za největší objev současné světové atletiky – osmistovku letos zvládla patnáctkrát a ani jednou neprohrála, čtyřikrát běžela pod 1:55 minuty, což se dosud žádné půlkařce nepodařilo. A vyhrála jackpot Zlaté ligy milion dolarů. „Ještě nevíme, jak Pamela s penězi naloží,“ povídal její manažer Mark Cortjens. Kratochvílová dříve tvrdila, že jednou z příčin, proč její rekord přetrvává, je přehnaně velký počet startů současných běžkyň. Není patnáct závodů v sezoně příliš?

„Nemyslím. Pamela je úžasný talent, který závodí teprve tři roky. Když si pomyslím, jak dlouho trvalo mně, než jsem se k takovým časům dostala...“ zasnila se Kratochvílová, jež vytvořila světový rekord ve 32 letech.

Jelimová si vzala její telefonní číslo. „Teď mě čekají dva měsíce tvrdé práce v Keni. Ale až budu cítit, že přichází forma, zavolám jí, ať se dívá na televizi,“ usmála se.

Pakliže by o rekord přišla, byla by Kratochvílová smutná?

„Je pravda, že jsem se s tím rekordem naučila žít, ale ty závody sleduji stále v jakési naději. To znamená, že jsem na to připravená. Možná si řeknu – škoda, ale nic víc,“ pokývala hlavou.

***

Jarmila Kratochvílová Věk: 57 let Nejlepší čas na trati 800 m: 1:53,28 min (platný světový rekord z roku 1983) Medaile: stříbro z OH v Moskvě 1980 (400 m), 2x zlato z MS 1983 (400 a 800 m) Další: druhý čas historie na trati 400 m (47,99 s) Pamela Jelimová Věk: 18 let Nejlepší čas na trati 800 m: 1:54,01 min (2008) Medaile: zlato z OH v Pekingu 2008 (800 m) Další: Vítězka Zlaté ligy 2008 (800 m)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!