Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Jsme uprostřed pole, jsou tu ranění

Česko

Letecké neštěstí u Amsterdamu - Zřícení tureckého boeingu nepřežilo devět lidí, po příčinách se pátrá

AMSTERDAM/PRAHA Sto třicet pět lidí na palubě Boeingu Turkish Airlines si už zapnulo bezpečnostní pásy. Letušky ještě jednou prošly uličkou, pilot letounu už před pár minutami sdělil, že v Amsterdamu je pět stupňů nad nulou a polojasno. Více než dvouhodinová cesta z Istanbulu se blížila ke konci, střechy domů na předměstí se přibližovaly. Zbývalo posledních několik chvil do přistání na amsterdamském letišti Schiphol, při nichž už každý pasažér očekává známý zvuk pneumatik letadla, když se dotknou povrchu přistávací dráhy. Zvuk, po němž už přichází jen brždění. Jenže let tenhle let skončil úplně jinak. V rozbahněném poli, několik kilometrů od letiště. Všechno se odehrálo během několika vteřin, tak rychle, že kapitán letounu nestihl cestující varovat, nespustila se žádná záchranná zařízení. „Stroj se připravoval k normálnímu přistání, když jsme měli dojem, že jsme se dostali do vzdušné díry a že pilot ztratil nad letadlem kontrolu. Najednou letoun klesl a zřítil se. Všechno se odehrálo ve třech nebo pěti vteřinách. Pak nastala panika,“ citovala agentura AFP z turecké televize NTV, jež zpovídala bankéře Tuncera Mutluhana.

Podobně hovoří i další cestující. „Byli jsme ve výšce asi šest set metrů, když se z reproduktorů ozvalo upozornění, že jdeme na přistání. Najednou se všechno propadlo. Byl to pocit, jako bychom se dostali do velké turbulence. A pak ocas letadla praštil o zem,“ řekl stejné televizi další z tureckých cestujících Kerem Uzel. „Nechápu to. Poslední, co si pamatuji, bylo, připoutejte se prosím, budeme přistávat,“ citovala CNN bankovního úředníka, dalšího z pasažérů.

„Najednou jsme byli na zemi a nikdo nechápal, co se stalo. Někteří z cestujících panicky křičeli, ale všechno se odehrálo hrozně rychle,“ citovala BBC dalšího z pasažérů, Husejna Sumera.

Ti, kteří mohli, se hned snažili dostat z letadla, které se nárazem rozpadlo na tři kusy. Někteří z těch, kdo se dostali z letadla, vytáhli uprostřed bahnitého pole, do něhož se letoun zaryl, mobilní telefony a volali do různých televizních stanic. „Jsme uprostřed pole, tak šest kilometrů od letiště,“ volal jeden z přeživších pasažérů. „Část lidí na palubě je raněna, ale je mnoho těch, kterým se vůbec nic nestalo,“ popisoval situaci několik minut po havárii.

Svědkové se shodují, že pomoc ze strany holandských záchranářů a hasičů přišla bleskově. Ranění byli ihned rozváženi do okolních nemocnic, které přijaly padesátku zraněných pasažérů, z toho několik v ohrožení života. Zpočátku se zdálo, že všichni na palubě přežili, pak však začali záchranáři vynášet z rozlámaného trupu těla v bílých pytlích. To znamenalo jediné – zázrak se nestal, na palubě zříceného letounu jsou i mrtví.

Na ty, kteří vyšli z havárie ve zdraví, čekali na letišti psychologové a krizoví pracovníci. Jejich místnosti však brzy zely prázdnotou. „Cestující pospíchali za svými blízkými, kteří na ně čekali. To je zcela pochopitelné,“ uvedla pracovnice letiště.

Obrázek

Drama tureckého boeingu

Letadlo společnosti Turkish Airlines s 135 lidmi na palubě se včera zřítilo do pole nedaleko amsterdamského letiště Shiphol. Na místě zůstalo devět mrtvých a desítky zraněných.

Autor: