Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsou sice chudí, ale ne potřební

Česko

Peníze na integraci Romů slouží pravému opaku, říká Kumar Vishwanathan, zakladatel sdružení Vzájemné soužití.

* LN Pomáháte lidem, kteří bydlí v domě, který chce město prodat sdružení Centrom. Co jim na tom vadí?

V tom domě bydlí osm rodin, Romové i Neromové. Dnes jsou to nájemníci městského obvodu Ostrava Vítkovice. Žijí řádně, jejich děti chodí do školy, platí nájem, nemají na něm žádné dluhy. Teď chce město jejich dům prodat organizaci, která provozuje sociální služby. Mimo jiné bydlení s doprovodným sociálním programem. Ti lidé ale nechtějí být klienty nějaké sociální služby. Jsou sice chudí, to však neznamená, že potřebují sociální práci. Chtějí zůstat normálními nájemníky obce. Nechtějí, aby do jejich života vstoupily sociální pracovnice. Podle mě není slušné, aby jim vnikly do domácnosti bez jejich žádosti, dokonce bez jejich souhlasu.

* LN Jednali jste s místostarostou Ostravy Vítkovic. Co těmto výhradám říkal?

Na zastupitelstvu veřejně slíbil, že nikdo z těch lidí nepůjde na ulici. Dodal ale, že možná skončí jako klienti sociálních pracovnic. Nenabídl jim, že budou přestěhováni do jiného obecního domu. To by bylo správné, v prodávaném domě by se pak sdružení Centrom mohlo věnovat práci se skutečně potřebnými.

* LN Je tento případ ojedinělý, nebo víte o dalších podobných?

Slyšel jsem o dalších šesti či sedmi domech, dokonce větších, než je tento. Má to být v rámci pilotního projektu romské integrace, za použití evropských peněz. Právě proto je důležité se o to zajímat, korigovat plány politiků. Aby peníze na integraci Romů sloužily skutečně jejich integraci. Toto je ukázkový příklad toho, že mohou sloužit pravému opaku. Z lidí, kteří nemají žádné větší potíže, chce tento projekt udělat klienty sociální služby.

* LN Proč se to děje?

Městská část, která dům vlastnila, ho léta neopravovala. Nechce se jí do něj investovat. Proto ho raději prodá. A organizace, která poskytuje sociální služby, dosáhne na dotace snáz než běžný majitel domu. Ale je to neefektivní použití zdrojů. Ti nájemníci nejsou klienty sociálních služeb a nepotřebují je. Jen se uměle vytváří práce pro sociální pracovnice.

* LN Je oprávněná obava nájemníků, že o bydlení mohou přijít?

Pravidla pro tento typ bydlení jsou opravdu taková, že klienty mohu být jen dva roky.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.