"Domnívám se, že prostor ve veřejnoprávním médiu pro prezentaci těchto myšlenek, se kterými zásadně nesouhlasím, je neadekvátní, a nechci se žádným způsobem na propagaci těchto myšlenek ani nepřímo podílet," vzkázal ministr prostřednictvím své mluvčí.
Předsedající senátorka Liana Janáčková Kocábovi vzkázala, že pohrdá Senátem, který veřejné slyšení na téma, zda stát pomáhá městům v boji s neplatiči, pořádá. "Pan ministr je zbabělec, který neumí přijít a pustit se do diskuse," dodala Janáčková.
Statečná žena s krásnou kůží
"Není to zbabělý čin," hájila svého ministra mluvčí Lejla Abbasová s tím, že Kocábova stanoviska jsou veřejně známa. Janáčková ji označila za statečnou ženu, která místo ministra nastavuje "svou krásnou kůži".
Senátorka později odmítla tvrzení, že by poznámka o kůži Abbasové, která je tmavé pleti, byla rasisticky míněná. "To je naprosté nepochopení, paní Abbasová se mi opravdu líbí jako žena, má krásnou kůži, a nemyslím si, že když jsem jí to řekla, že jsem rasistka," uvedla Janáčková.
Spor vyvolalo rozhodnutí chomutovské radnice, která v únoru začala odebírat prostřednictvím exekutorů dlužné peníze ze sociálních dávek. To kritizovali jako nezákonné jak Kocáb, tak zástupci ombudsmana.
Abbasová přečetla v Senátu ministrův projev, v němž mimo jiné shrnul své výhrady vůči exekucím sociálních dávek. Opětovně je označil za nezákonné, podle něj povedou jen k další sociální vyloučenosti dlužníků, kteří si budou mnohdy muset opatřovat peníze za obživu buď dalším zadlužováním, nebo nezákonnými způsoby.
Exekuce podle Řápkové přispěly ke zlepšení platební morálky obyvatel Chomutova, jehož pohledávky vůči zhruba 4000 dlužníkům přesáhly 240 milionů korun. "Při exekucích se podařilo vybrat asi 200.000 korun, na dalších 570.000 korun byl s obyvateli uzavřen splátkový kalendář," uvedla minulý týden Řápková. Podle Kocába postup Chomutova zbytečně příliš postihuje lidi v hmotné nouzi, a naopak přináší velký zisk exekutorům. Také je to podle něho nezákonné. | |||
Před Abbásovou už Řápková v Senátu řekla, že chce v zákonech účinnější postup vůči notorickým dlužníkům, a to zejména z řad takzvaných nepřizpůsobivých občanů. Mimo jiné navrhla, aby dluhy byly spláceny z rozdílu mezi existenčním minimem a výší sociálních dávek dlužníka.
Podobně dlužné pokuty za přestupky by mělo mít možnost získat ze sociálních dávek, nebo by místo nich mohlo dlužníkovi uložit obecně prospěšné práce. "Pokud by nic z toho dlužník nesplnil, mělo by mu hrozit vězení nebo zákaz pobytu na území obce," uvedla Řápková. Dodala, že tento zákaz by se týkal hlavně příhraničních měst, která mají problémy s prostitutkami.
Chomutovskou primátorku podpořil starosta městské části Brno - sever Leo Venclík (ODS), podle něhož stát městům nepomáhá a naopak brzdí obce v účinnějším boji s neplatiči. Navíc navrhoval, aby bylo vyplacení sociálních dávek zákonem vázáno na odpracované veřejně prospěšné práce.
"Jednoznačně se potvrdilo, že tvrdý postih nese výsledky," uvedla Řápková. Po kritice ze strany ministra pro lidská práva, ombudsmana i některých neziskových organizací ale někteří chomutovští neplatiči, kteří si dohodli splátkový kalendář, opět přestali dluhy splácet, podotkla primátorka.
Řápková již dříve uvedla, že ombudsman ani Kocáb nikdy nenabídli žádné účinné řešení, jak situaci řešit. Primátorku naopak podpořili její kolegové z ostatních statutárních měst, litvínovská radnice ohlásila na červen stejný postup vůči neplatičům, příkladu zřejmě využije i Třebíč.