Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Julínek ustoupí odborům

Česko

Pokud odboráři zruší hrozby stávkou, ministr stáhne svůj návrh na změnu zákoníku práce

PRAHA Více než měsíční spor mezi ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem a odboráři o přesčasy v nemocnicích má šanci na smír. Pokud odbory do dnešní 14. hodiny odvolají stávkovou pohotovost, ministr stáhne v Senátu svůj kontroverzní návrh změny zákoníku práce a naopak prosadí verzi, kterou odbory požadují.

Ve hře je způsob, jak ve zdravotnictví ošetřit limit na přesčasovou práci. Omezení na osm hodin týdně stanovené od loňska zákoníkem práce se totiž ukázalo v nemocnicích prakticky nedodržitelné.

Julínek v Senátu navrhl, aby si zaměstnanci mohli rozšířit základní pracovní dobu 40 hodin týdně o osm hodin. K tomu by jim zůstalo dalších osm hodin přesčasů. Navrhl také zrušit odměňování zaměstnanců příspěvkových organizací podle státních platových tabulek a přejít na smluvní mzdy.

Odbory naopak žádaly, aby se problém s přesčasy vyřešil zdvojnásobením limitu přesčasové práce na 16 hodin při zachování klasické délky pracovního týdne. S přechodem na smluvní odměňování nesouhlasili odboráři vůbec.

V prosinci odbory vyhlásily na podporu svých požadavků stávkovou pohotovost. Počátkem ledna oznámily, že pokud nedojde k dohodě do konce ledna, uspořádají 5. března výstražnou stávku. Julínek přesto prosazoval svou verzi. Až včera otočil a dopisem odborovým organizacím nabídl obchod: klid v resortu výměnou za akceptování jejich návrhu.

„K porušování zákoníku práce odborové organizace dlouho mlčely. Můj senátní návrh měl otevřít prostor pro diskusi, jak problém vyřešit. A skutečně jsem tím vyprovokoval alespoň protinávrh odborů,“ hájil ústup.

Postěžoval si, že druhá strana problém zpolitizovala, a to i za použití lží o zavádění pracovních sobot a neplacené práci navíc. „Pokud jim jde skutečně o řešení problému ve zdravotnictví a ne o synergii s (Davidem) Rathem a (Jiřím) Paroubkem, měli by mou nabídku přijmout,“ konstatoval Julínek.

Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger Julínkův ústup uvítal. „Jestliže bylo vyřešení problému s přesčasy jediným důvodem k ohlášené stávce, tak když tento důvod pominul, není proč ji neodvolat,“ prohlásil. Se stávkovou pohotovostí je to ale složitější. „O tom musí hlasovat výkonná rada svazu. I kdyby její členové hlasovali korespondenčně, potřebují alespoň 48 hodin,“ namítl. Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel zaujal rezervovanější postoj. Nejprve sice odmítl nařčení z politizace problému, poté ale vystoupil na tiskové konferenci ČSSD s tím, že není důvod konfrontační postoje mírnit.

***

Omezení přesčasů na osm hodin týdně je prakticky nedodržitelné

Autor: