Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Justice boduje. Pitr se má vrátit

Česko

Švýcaři rozhodli, že Česku vydají uprchlíka Pitra. To ale ještě neznamená, že skončí v tuzemské cele

Žádost o vydání uprchlíka Tomáše Pitra vyřídila švýcarská strana kladně.

Za mříže se přesto podnikatel hned tak nepodívá: pokud se odvolá, zbrzdí tím proces o dalších několik měsíců.

PRAHA Tuzemská justice dostala předčasný vánoční dárek: bezmála pět měsíců od zadržení uprchlého podnikatele Tomáše Pitra přišlo potvrzení, že Švýcaři povolí jeho vydání zpět do vlasti.

„Ministerstvo spravedlnosti dospělo k závěru, že jsou všechny předpoklady pro vydání naplněny,“ uvedl mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli.

Česko tak udělalo další krůček na cestě za potrestáním daňových deliktů, za jejichž spáchání mu soud letos potvrdil souhrnný šestiletý trest.

Do vězení se ale jeden z nejbližších spolupracovníků zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka hned tak nedostane. Rozhodnutí je totiž zatím nepravomocné. A Pitrův advokát obratem sdělil, že se klient nejspíše odvolá ke spolkovému trestnímu soudu v Bellinzoně.

Politici jsou proto v hodnocení aktuálního vývoje zdrženliví. „Považuji to za úspěch. Korektně přiznávám, že jsem ty šance vnímal padesát na padesát,“ řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) s tím, že verdikt jej příjemně překvapil. Podobně opatrně se vyjádřili i zástupci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který v červenci přispěl k dopadení Pitra. „Je to jen začátek. Je těžké předjímat další rozhodnutí soudů cizího státu,“ sdělil LN mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Česko udělalo krůček na cestě za potrestáním Pitrových daňových deliktů V podstatě totéž říkají právní experti oslovení LN. Shodují se, že k vydání Pitra nakonec vůbec nemusí dojít. „Alespoň by mě to hodně překvapilo,“ tvrdí renomovaný pražský advokát Josef Lžičař, který zastupuje třeba Pitrova bývalého komplice Miroslava Provoda.

Pitr uvízl v policejní síti po tříletém skrývání. Švýcarští detektivové jej dopadli letos v červenci, když v alpském středisku Svatý Mořic venčil psa. Podle MF DNES na něj kriminalisté nasadili volavku. Konkrétně podnikatele Štefana Kanaloše, který tvrdil, že vlastní „Pitrovu“ ústeckou teplárnu Energy (Pitr nikdy oficiálně žádnou firmu nevlastnil, všechny byly psané na jeho spolupracovníky, pozn. red.). Jeho blízké to vyděsilo a Pitra kontaktovali. Policii pak stačilo, aby je sledovali, a v červenci sklapla past.

Pitr má šanci i v Česku. Soud bude znovu zkoumat jeho vinu Od července sedí Pitr ve vazbě, z níž se chce za každou cenu dostat. Ani s opakovanými stížnostmi však u švýcarské justice neuspěl. Vydání podnikatele se přesto může ještě zadrhnout. Kromě avizovaného odvolání může případ zkomplikovat také skutečnost, že pražský městský soud bude zkoumat, zda znovu otevřít kauzu daňových úniků.

V té byl Pitr v roce 2006 odsouzen na pět let za mříže. Nejvyšší soud dal letos v červnu za pravdu bývalé ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové (ODS), která poukázala na možné porušení zákona ve vyšetřování, a nařídil obnovu řízení.

Kromě toho je Pitr pravomocně odsouzený k souhrnnému šestiletému trestu za daňové delikty v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Právě na základě těchto rozsudků mimo jiné švýcarské orgány rozhodly, že Pitra do Česka vydají.

***

JMÉNEM ZÁKONA, VYDEJTE PODNIKATELE

Tři roky se Tomáš Pitr dokázal skrývat před nástupem do vězení za spáchané daňové delikty.

Letos 27. července jej však švýcarští kriminalisté vypátrali a zadrželi v luxusním hotelu Kempinski ve švýcarském alpském středisku Svatý Mořic Na konci července se Pitr prostřednictvím svého právníka ohradil proti případnému vydání do vlasti. Namítl, že trestní řízení, která stát proti němu vede, jsou primárně kvůli tomu, aby „poskytl důvěrné informace, z jejichž držení je podezříván“.

9. srpna byla oficiální žádost o vydání Pitra u švýcarské prokuratury. Právníci podnikatele v tu chvíli rozjeli boj za zmaření extradičního procesu. Veškeré námitky proti držení ve vazbě však švýcarská justice shodila ze stolu. Pitr přitom nabízel záruku v podobě kauce 61,5 milionu korun. Včera švýcarské ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že povolilo vydání zadrženého byznysmena zpět do Česka. Pitr se může ještě odvolat, a to hned dvojím způsobem.

Tomáš Pitr

(* 1971) Ve dvaceti začal podnikat, obchodoval převážně s tuzexovým rumem. Po pádu IPB v roce 2000 ovládl za nejasných okolností společnost Setuza. Pitr údajně patří k nejbohatším obchodníkům v Česku. Byl blízkým spolupracovníkem zavražděného podnikatele Františka Mrázka (na snímku), úzké vazby má údajně i na exministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS). Podle bývalého premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) stál za kauzou „pět na stole v českých“, která se týkala podezřelého průběhu privatizace Unipetrolu.

DALŠÍ RENEGÁTI

Martin Koloc

* Mistr Evropy v závodech tahačů, podnikatel, který prý s exmanažery Rubeny Náchod firmu připravil o 250 milionů korun.

*Na Koloce je vydán mezinárodní zatykač. V roce 2008 soud Koloce a manažery zprostil obžaloby.

* Vrchní soud rozsudek zrušil, vrátil případ k novému projednání.

Viktor Kožený

* Finančník stíhaný pro podvod za 13 miliard korun žije na Bahamách.

* Pražský městský soud rozhodl, že Kožený a jeho kolega Boris Vostrý mají jít za miliardové podvody na 10 let do vězení s ostrahou.

* Dle obžaloby mají Harvardskému průmyslovému holdingu způsobenou škodu nahradit.

* Kožený je stíhán i v USA, a sice za zpronevěru a úplatkářství.

Boris Vostrý

* Exšéf Harvardského průmyslového holdingu, spolupracovník Koženého, žije ve středoamerickém Belize. V roce 2003 přijal tamní občanství.

* Stíhán jako uprchlý. Oznámil, že se vrátí, když mu úřady poskytnou doprovod. Žalobce to odmítl.

Radovan Krejčíř

* Podezřelý z rozsáhlé majetkové trestné činnosti a přípravy vraždy celníka, uprchl v roce 2005 policistům při prohlídce jeho domu. * Byl i s rodinou na Seychelských ostrovech, kde získal občanství. Od dubna 2007 pobývá v JAR. * Soud v JAR předloni v únoru řekl, že Krejčíře do Česka nevydá.

Petr Lukeš

* Podnikatel a bývalý generální ředitel společnosti Cimex Holding žije od roku 1997 v USA na Floridě.

* Loni v lednu soud Lukeše a pět jeho bývalých kolegů, kteří byli obviněni z vytunelování Válcoven trub Chomutov, zprostil obžaloby.

* Trestný čin, při němž poškodili věřitele o 1,7 miliardy korun, se jim nepodařilo prokázat. Státní zástupce se odvolal.

Roman Vaškůj

* Byl v Česku odsouzen za daňové úniky na 7,5 roku do vězení.

* Měl krátit daně při obchodování s palivy a způsobit tak státu více než půlmiliardovou škodu. Nyní čelí i obžalobě z daňového úniku ve výši téměř 160 milionů korun.

* Vaškůj loni v červenci uprchl do zahraničí, letos v červnu ho zatkla vídeňská policie. Nyní čeká, zda bude vydán do Česka.

Autor: