Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Justice bude v novém roce skládat účty z velkých kauz. Řešit má letouny Casa i údajně uplácené soudce

Česko

  5:00
Praha - Vytunelovaná společnost H-System, Nagygate, ale také korupce ve fotbale a na Vrchním soudu v Praze nebo další existence největší stavební firmy Metrostav. Lidovky.cz přinášejí výběr nejzajímavějších trestních případů, které čekají na rozuzlení.

Soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák na snímku z roku 2007. foto: ČTK

Perpetuum mobile zločinu se nikdy nezastaví. Koronavirus ho sice zbrzdil, Česko však dál zápolí s několika trestními kauzami, které hýbou veřejným prostorem, avšak bez jasné koncovky. Už pátým rokem bude pokračovat vyšetřování údajného dotačního podvodu na farmě Čapí hnízdo. V ní je momentálně stíhán premiér Andrej Babiš spolu se svou někdejší dotační poradkyní Janou Mayerovou. Žalobci tvrdí, že se kvůli koronaviru protahuje získání odpovědí od partnerů ze zahraničí.

Po osmi letech od startu vyšetřování pak schází soudní tečka za kauzou údajného tunelování pražského dopravního podniku. Obžaloba přitom mířila na jeho někdejšího šéfa Martina Dvořáka a vlivného lobbistu Ivo Rittiga. Jenže v létě je už podruhé Městský soud v Praze osvobodil. Příští rok napoví, jak dopadne odvolání u Vrchního soudu v Praze.

Pohřeb Milana Štěrby ve strašnickém krematoriu v Praze. Na snímku tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Další dějství se s napětím očekává i v řízení okolo bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové. Ta spolu se svým podřízeným čelí od 2012 obvinění ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Podle obžaloby způsobili Česku škodu osm set milionů korun při nákupu armádních letounů Casa. Po 3,5 roku se táhnoucím hlavním líčení však Obvodní soud pro Prahu 6 dospěl letos k závěru, že žádná škoda nevznikla. Státní zástupce se však proti verdiktu odvolal.

Justiční sebeočista

Kromě justičních ležáků už v lednu mohou v soudní síni zaznít detaily i z novější kauzy. Policisté při rozplétání případu zvaného Bereta odhalili rozsáhlé vynášení informací z trestních spisů. V roce 2016 kvůli tomu obvinili mocnou pražskou žalobkyni Dagmar Máchovou, někdejšího elitního důstojníka protikorupční policie Radka Holuba, soukromého detektiva Igora Gáboríka a celníka Pavla Šímu.

Soudce Ivan Elischer a jeho známý známý Nguyen Quoc Hung u soudu

Neméně napínavé bude vyšetřování dvou případů, které podlomily ideály o nestrannosti soudců. Z korupce se na lavici obžalovaných zodpovídá soudce Ivan Elischer z Vrchního soudu v Praze, který měl dle obžaloby ohýbat rozhodnutí za peníze. Verdikty se týkaly vietnamské komunity. Na samém startu je pak odhalování možných úplatků okolo soudce Zdeňka Sováka rovněž z Vrchního soudu v Praze. Policie ho od prosince drží ve vazbě spolu s kontroverzním arménským podnikatelem Gagikem Tonyanem. Toho měl údajně zprostit obžaloby účelově, za obraz.

Obvinění si Sovák vysloužil i za snahu ovlivnit rozhodování v případu trestní odpovědnosti stavebního gigantu Metrostav. Ten bojuje o další existenci. Na krku má hned dvojí, dosud nepravomocný, odsuzující verdikt. Jednak za organizaci zmanipulovaných tendrů ve Středočeském kraji v éře hejtmana Davida Ratha, jednak se potýká s trestní odpovědností kvůli rekonstrukci hotelu Bohemia v Chrudimi. Hrozí mu tak zákaz účasti na veřejných zakázkách, a v důsledku toho možná likvidace.

Očistné procesy pomocí trestní justice s nadějí sledují fanoušci českého fotbalu. U soudu už běží líčení s někdejším šéfem FAČR Miroslavem Peltou a Simonou Kratochvílovou, exnáměstkyní ministryně školství. Detektivové mají za to, že nezákonně ovlivňovali rozdělení dotací do sportu. V případu byl obžalován také Miroslav Jansta, vlivný pražský advokát a šéf České unie sportu (ČSU).

Vyšetřovatelé se však v listopadu postarali ještě o jednu nečekanou návštěvu Strahova. Po ní do vazby zamířil místopředseda FAČR Roman Berbr. Toho spolu s devatenácti dalšími lidmi z fotbalového prostředí policie viní z ohýbání výsledků zápasů 2. ligy. Lidovky.cz zmapovaly celkem devět utkání, jež se dle detektivů odehrála za hranou zákona.

Brněnská Stoka

Systémová korupce se nevyhýbá ani moravské metropoli. U Krajského soudu v Brně od září běží líčení v případu, který vedl k rozpuštění celé organizace brněnské buňky vládního hnutí ANO. V centru pozornosti jsou zejména veřejné zakázky městské části Brno-střed. Hlavním obžalovaným je expolitik ANO a místostarosta městské části Jiří Švachula. Ten dovedl policisty i do sídla antimonopolního úřadu. A to kvůli podezření z nezákonného rozhodování v případě mýtného tendru. Kauza vedla i k předčasnému odchodu Petra Rafaje z funkce předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Eskorta přivádí bývalého komunálního politika za ANO Jiřího Švachulu (vpravo) k jednání u Krajského soudu v Brně.

Detektivové se zabývali také podezřením na další politiky z ANO, ale i ODS. Kauza se nepříjemně se dotýká druhého muže hnutí Jaroslava Faltýnka a jeho syna, jenž působil v brněnské městské firmě, v případě občanských demokratů pak exministra spravedlnosti Pavla Blažka či primátorky Brna Markéty Vaňkové. Ani jeden z politiků ale nebyl obviněn.

„Existovalo období, kdy jste v městské části Brno-střed nemohl získat zakázku bez úplatku. To je pro mě naprosto katastrofální. Ta kauza byla tak rozsáhlá, že v jednu chvíli na ní pracovalo dvacet policistů,“ popsal serveru Lidovky.cz v březnu rozměr případu Jiří Mazánek, ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Politicky výbušný případ má na stole Petr Sedlařík, soudce Okresního sodu v Kladně. Týká se zakázek Lesní správy Lány, jež spadá pod Kancelář prezidenta republiky. Ředitel správy Miloš Balák měl dle obžaloby zvýhodnit firmu Energie – stavební a báňská při získávání veřejné zakázky na stabilizaci a odvodnění svahů vodní nádrže Klíčava za více než 200 milionů korun.

Nagygate i H-System

Justice se dál vypořádává i s různými větvemi kauzy Nagygate, jež roku 2013 smetla vládu Petra Nečase. Ač případ zneužití vojenské rozvědky vedl k pravomocné tříleté podmínce pro Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) a odsudkům trojice zpravodajců, v části týkající se údajných trafik pro exposlance ODS padl letos osvobozující verdikt. Žalobci se ale odvolali.

Jana Nagyová Nečasová a Petr Nečas

Asi nejdelším justičním ležákem ve sledované kauze je nejspíš spor o areál Rabyně, který vlastnil zakladatel vytunelované společnosti H-System Petr Smetka. Ani po devatenácti letech od zaplombování lukrativního majetku státním zástupcem není jasné, jestli připadne státu a využije se k odškodnění podvedených klientů.

Autor: