Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Justiční mafie znovu u soudu. Případ odročen

Česko

PRAHA Kauzu justiční mafie, ve které se představitelé justice domáhají omluvy za výroky o mafii, včera opět otevřel soud. Soudci ale museli jednání odročit na neurčito.

Případ projednává pražský vrchní soud. Představitelé justice, v čele s odcházející nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou, se u něj odvolávají proti rozsudku Krajského soudu v Praze. Ten v červnu zamítl žalobu justičních představitelů na bývalou šéfku státních zástupců Marii Benešovou.

Vesecká, odcházející místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera či exministr spravedlnosti Pavel Němec po Benešové požadují omluvu za její výroky o „justiční mafii“. Krajský soud ale v červnu uvedl, že představitelé justice zasahovali do vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

Odvolací senát vrchního soudu vedený předsedkyní Romanou Vostrejšovou chtěl pro posouzení sporu vyslechnout ostravskou krajskou státní zástupkyni Andělovou, nepožádal však, aby byla zproštěna mlčenlivosti. Jednání proto musel odročit na neurčito.

Co řekla svědkyně Prvoinstanční verdikt je mimo jiné založen také na výpovědi Andělové, která u krajského soudu popsala setkání několika justičních představitelů, kteří Benešovou žalují.

Na schůzkách justičních představitelů se mělo probírat Čunkovo vyšetřování. Podle Vostrejšové však z odůvodnění rozsudku není zřejmé, co přesně ostravská žalobkyně vypověděla.

Na základě svědectví Andělové již kárný senát pražského vrchního soudu nepravomocně zbavil funkce soudce Kučeru s tím, že vyšetřování údajné korupční kauzy opravdu ovlivňoval. I toto řízení se muselo odročovat, když soudce Viktor Mach zjistil, že nezajistil zproštění mlčenlivosti pro Andělovou a její kolegy.

Odvolací senát se případem zabývá již podruhé. Loni v březnu zrušil prvoinstanční verdikt středočeského soudce Vojtěcha Cepla, který stejně jako později žalobu Vesecké a jejích kolegů zamítl.

Podle vrchního soudu Cepl závažně chyboval, nerespektoval některá práva účastníků soudní pře a spekuloval. Odvolací senát mu proto případ odebral, Ústavní soud mu ho však následně vrátil.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...