Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Justiční rozlučka za 383 milionů

Česko

Ministerstvo spravedlnosti odmítá kritiku za obnovení smlouvy se společností CCA Group.

PRAHA Ministerstvo spravedlnosti letos v květnu prodloužilo smlouvu se společností CCA Group na provozování informačních systémů resortu. Firmě by měla zakázka podle informací deníku Právo v příštích čtyřech letech přinést skoro 383 milionu korun.

Jde o další z akcí resortu pod vedením Daniely Kovářové, které přišly teprve krátce před jejím odchodem z funkce. Kritiku Kovářová sklidila hlavně za několik výběrových řízení vypsaných až na poslední chvíli. K těm se v úterý vyjádřil i premiér Jan Fischer. Kovářovou sice podržel s tím, že vládu o okolnostech sporných tendrů informovala, podotkl však, že se jí bude v této souvislosti „chtít ještě na jednu či dvě věci zeptat“.

Ministerstvo nicméně v tomto případě jakoukoliv kritiku odmítá. Tvrdí, že jde o dlouho připravovanou akci, dosavadní smlouva obsahuje chyby a nikdo jiný než CCA Group prý stejně kvůli autorským právům nepřipadá v úvahu.

„Smlouva s právními vadami... by teoreticky počkat mohla, ale nový ministr by stejně nemohl udělat nic jiného než znovu vybrat CCA Group – nikdo jiný servis k autorskému dílu poskytovat nemůže,“ vysvětlila stanovisko resortu jeho mluvčí Jitka Zinkeová a dodala, že obnovená smlouva obsahuje půlroční výpovědní lhůtu, kterou může nový ministr kdykoliv využít. Ministerstvo navíc podle Zinkeové spolupracuje s CCA Group již od roku 1994, a loni prý navíc firmě za její služby vyplatilo celkem 98 milionů korun. 383 milionů za čtyři roky proto prý nepředstavuje navýšení, ale naopak snížení ceny.

Ještě před pár měsíci patřila Kovářová k poměrně nenápadným ministrům, pak se ale ze dne na den stala „hvězdou“. Nejdříve média propírala její tlak na rychlý výběr vítěze dvoumiliardového tendru na provozování systému domácího vězení, který na poslední chvíli podle informací LN přepsala advokátní kancelář jejího předchůdce Pavla Němce.

Na přetřes přišel i nákup luxusních hodinek kvůli reprezentaci ministerstva či oprášení snah o zrušení poboček Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které jsou plné jejích odpůrců. Nakonec ministryně slízla kritiku za dvě výběrová řízení, které její resort vypsal až po volbách. První za 120 milionů na vymáhání miliard, které soudům a věznicím dluží odsouzení, a druhé za 146 milionů kvůli správě budovy pražského Justičního areálu Na Míčánkách.

Bývalá šéfka justiční akademie Kovářová byla podle mnoha zákulisních zdrojů exponentem expremiéra Mirka Topolánka v justici. S jeho pádem a příchodem Nečase však cena jejích akcií rapidně poklesla.

Autor: