Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

,Vypravíme třeba vlak.‘ Miliardář chystá demonstraci před Bakalovou vilou

Česko

  15:00
PRAHA - Poklidné městečko na břehu Ženevského jezera se možná koncem června stane dějištěm netradičního představení. Finanční dravec z Arca Capital Pavol Krúpa požádal úřady města Nyon, aby povolily demonstraci před haciendou miliardáře Zdeňka Bakaly. V rozhovoru pro LN Krúpa vysvětluje, co ho k tomu přimělo.

Slovenský miliardář Pavol Krúpa. foto:  František Vlček, MAFRA

LN Kolik lidí se vám ozvalo, že by se s vámi do Nyonu chtěli vypravit?
Volají mi i známí, že by se mnou jeli. Budu mít spíš problém, jestli tam pošleme demonstrativně jen pět autobusů, anebo všechny, co budou chtít. Poškozených v této věci jsou desetitisíce horníků, nájemníků OKD bytů, akcionářů. Nyní ale čekám, aby nám to švýcarské úřady povolily.

LN Pět autobusů je asi 200 lidí. To je minimum?
Jasně. Ale možná tam vypravíme vlak. Předpokládám, že to má potenciál lidi zaujmout.

LN Jak jste tamní úřady kontaktovali?
Oznámili jsme to prostřednictvím oficiálního formuláře na webu města Nyon, který slouží k povolení těchto událostí, kde jsme ve francouzštině uvedli důvody plánované demonstrace. Popsali jsme všechny průšvihy, které má v Česku za sebou. Na radnici tak už chápou, že tam nemají seriózního podnikatele, ale člověka, jenž má za sebou vytunelování OKD a zničení moravskoslezského regionu. Je to určeno pro akcionáře, daňové poplatníky, nájemníky a horníky, s některými z nich jsem už mluvil a mají zájem jet.

LN Kolik účastníků tedy očekáváte?
Nechci říci, jestli to bude malá, nebo velká demonstrace. Chci prostě, aby to bylo dostatečně reprezentativní. Hlásí se nám novináři i známé osobnosti.

LN Kdo například?
Ozval se mi i jeden bývalý premiér. Každá podpora, i třeba jen morální, je dobrá. Nechci ale, aby to někdo politicky zneužil. Nepotřebuji ani finanční pomoc. Peníze na organizaci mám.

LN Co je ale vaším cílem?
Ten je jasný. Chceme Bakalovi znepříjemnit život v místě, kde se tváří jako seriózní podnikatel a investor. Chceme ukázat Švýcarsku, jak je to doopravdy.

LN Chcete vzít i fanoušky Baníku Ostrava. Není to vyhrožování Zdeňku Bakalovi?
Nemám od nich oficiální souhlas. Předpokládám ale, že fanoušek Baníku je Ostravák. Přistavíme tam autobus a nabídnu, jestli chtějí jet také. Víte, kolik životů a osudů Bakala zničil? Když si promluvíte s nájemníky bytů OKD a horníky a podíváte se, co s nimi chladnokrevně provedl, pochopíte to. Na Slovensku na to máme přísloví na velkou díru je potřeba velká záplata.

LN Proč organizujete takový podnik, když jste znám především jako finančník?
Má to finanční logiku. Dělám to i kvůli penězům, ale v tomto projektu jde i o zmírnění negativního sociálního dopadu. Tvrdím, že Bakala poškodil daňové poplatníky a stát. U Evropské komise si stěžujeme na nedovolenou podporu. Stavím na tom, že pokud cena společnosti RPG Byty nyní v posudku činí 26 miliard korun, měla být cena bytového fondu při prodeji v roce 2004 14 miliard. Tím, že se Arca Capital stala vítězem výběrového řízení na koupi bytů v pražské Písnici, jsme legitimními účastníky trhu.

LN A jaký finanční nárok uplatňujete?
Z pozice akcionáře NWR nárokujeme škodu, kterou Bakala a jeho spolupracovníci způsobili NWR svou neodbornou péčí. Vyzvali jsme likvidátora NWR, aby zažaloval Bakalu a získal peníze zpět do likvidačního zůstatku. Podle nás byly ze společnosti vyvedeny desítky miliard korun. Policie to prověřuje.

Autor: