Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

K dispozici, ale zúročené

Česko

Vpodstatě každý z nás požaduje mít určitý finanční obnos téměř neustále k dispozici. A děláme správně. Určitou likvidní rezervu by měli mít vytvořenou nejen lidé splácející hypotéky, ale „pro všechny případy“ každý.

Bohužel v tom, kam takové peníze ukládáme, děláme spoustu chyb. Když peníze nezahálejí třeba pod kobercem, znehodnocují se pod tíhou inflace na vkladní knížce či klasickém termínovaném vkladu. Tam, v případě, že veškeré peníze můžete vybrat bez sankcí dříve než po roce, nedosáhnete zpravidla ani na jednoprocentní úrok. Často se také peníze „válejí“ na běžném bankovním účtu. Ani spořicí účet, ani termínovaný vklad Podstatně výhodnější bývá uložit peníze na některý spořicí účet. Na nich totiž roční úroky dosahují zhruba dvou procent v závislosti na finanční instituci a výši uložené částky. U klasického spořicího účtu můžete peníze vybrat prakticky kdykoli, poplatky za jeho vedení a zřízení bývají nulové.

Každá banka nabízí zpravidla hned několik variant spořicích účtů. Na některé se ale vztahuje výpovědní lhůta. Tyto spořicí účty tak mají s klasickým spořicím účtem společné jen označení a v podstatě jsou jen lepší variantou termínovaného vkladu. Co se týče délky výpovědní lhůty, většinou se jedná o týdny, měsíce až roky. Čím delší doba, tím vyšší úroková sazba.

KB: do 50 tisíc Kč úročí 2 %, poté úroková sazba klesá Například Volksbank nabízí pro jakoukoli výši vkladu a bez toho, aby peníze byly na účtu vázané, roční úrok 2,03 %. V případě, že peníze ponecháte u banky například rok, zúročí se vám 2,63 %. Nejvyšší úrok 3,23%dostanou u této banky ti, kteří peníze vyberou až po třech letech.

Na Spořicí konto od Komerční banky - z něhož lze peníze vybrat kdykoli, ale je nutné mít v bance běžný účet - se vztahuje úrok ve výši dvou procent. Ovšem jen do 50 tisíc korun. Kdo na účtu naspoří více, bude potrestán roční úrokovou sazbou 0,10 %. Klienti této banky by si proto měli limit hlídat a naspořené peníze uložit do jiného produktu.

Na rozdíl od KB nabízí Poštovní spořitelna vyšší úrok, konkrétně 2 %, až od 50 tisíc korun. Produkt rovněž nemá žádnou výpovědní lhůtu.

Za účet víc než zisk na úrocích Další variantou, kterou KB nabízí, je Top Spořicí konto, u něhož jsou sice nižší úroky (do milionu 1 %), ale můžete bez výpovědní lhůty spořit neomezeně.

Například Česká spořitelna (ČS) nabízí k osobnímu účtu Spořicí plán. Finanční prostředky se tak úročí přímo na transakčním účtu. Stejně jako KB nabízí vyšší roční úrok (2,5 %) do 50 tisíc korun, poté klesá na 0,3 %. Ačkoli se zdá být úrok vysoký, k tomu, abyste ročně obdrželi částku necelých 1250 korun (cca 89 korun měsíčně), je nutné mít na účtu každý měsíc maximální možnou částku pro nejvyšší úrok v den připsání.

Kromě toho nabízí ČS i další varianty spoření s úrokem přes 3 nebo 4 procenta, ovšem buď při jednorázovém vložení peněz na několik let, nebo u Šikovného spoření v limitu od 250 do 300 tisíc korun. Poté se roční úrok snižuje na 1 procento. V případě, že na účet v daném měsíci peníze nepošlete, nedostanete navíc nic.

Citibank nabízí spořicí účet bez výpovědní lhůty a omezení částky s úrokem 2,25 %, mBank 1,85 %, ING 2,5 %, ČSOB, u které musíte uložit minimálně 5 tisíc korun, 2 %. V případě, že je průměrný zůstatek vyšší než 40 tisíc korun, nabízí AXA Banka úrok 3 %, GE Money Bank 2 %. LBBW Bank zhodnocuje 2,5 % bez ohledu na výši úložky. Vyšší úroky nabízejí družstevní záložny, ovšem s výpovědní lhůtou a povinností složit členský poplatek - v řádech korun, stokorun a výjimečně i tisícovek.

Autor: