Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

K lékařské službě první pomoci se nikdo nehlásí

Česko

PRAHA Důvody tragického úmrtí malého chlapce zatím nikdo nechce odhadovat. Zároveň se ale celá situace dotýká jedné ze slabin českého systému zdravotnictví: lékařské služby první pomoci.

Pohotovosti v současné době stále visí legislativně tak trochu ve vzduchu. Ministerstvo zdravotnictví od nich dává ruce pryč s tím, že jsou plně v kompetenci krajů. Pro kraje je ale jejich provoz personálně náročný a drahý. Lidé přitom o služby pohotovostí mají stále velký zájem, i když mírně opadl po zavedení devadesátikorunového poplatku, a jsou na ně zvyklí.

„Kraje provozují lékařskou službu první pomoci nuceně, neboť nikdo jiný ji nechce provozovat. Bylo by určitě lepší, aby tuto službu pro své pacienty zajišťovali ti, kteří je mají ve své registraci,“ míní hejtman Vysočiny a zároveň předseda Zdravotní komise asociace krajů Jiří Běhounek (nez. za ČSSD). Někteří praktičtí lékaři pohotovosti skutečně slouží, někde se ale služba rozpadla. Lékaři totiž nemají vymahatelnou povinnost tyto služby zajišťovat a zájem o to je malý. „Ani mezi lékaři není jednota, jestli ta služba má být, nebo nemá. Já si nemyslím, že by měla být zrušena, ale asi by se na ní měli praktici více podílet. Vyzvali jsme Sdružení praktických lékařů k jednání, ale ničeho jsme se nedobrali, takže žádný konkrétní návrh řešení nemáme,“ hodnotí stav pohotovostí prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Místo pohotovosti záchranka V současnosti někde supluje pohotovosti i zdravotnická záchranná služba, která pacienty převáží do nemocnic na příjmové ambulance například interního oddělení. To je podle Kubka ale extrémní řešení, a navíc velmi drahé. Lékařské služby první pomoci mají nahrazovat praktické lékaře mimo jejich ordinační hodiny. Záchranka by měla jezdit ke stavům vážnějším.

Sami lékaři se přiklánějí například k provozování pohotovostí v nemocnicích. „Často fungují v nemocnicích v rámci centrálního příjmu, kdy je možnost provést pacientovi všechna vyšetření a případně ho rovnou umístit na oddělení. V současné době vynikajících medicínských možností je to pro pacienta nejlepší řešení, se všemi vyšetřeními, která jsou dostupná,“ říká Jana Uhrová ze Sdružení praktických lékařů.

Shoda na tom, jak by měla síť pohotovostí vypadat, neexistuje. A tak dochází stále k jejich rušení nebo přesouvání. „Faktem je, že každé omezení bylo dosud dáno především personálním nedostatkem ze strany těch osob, které tuto službu již nechtěly sloužit,“ říká hejtman Běhounek. Dalším z důvodům je nedostatek peněz na krajích.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: