Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

K přesluhujícím patří i Knížák

Česko

Pod Knížákem se houpe židle - Národní galerii vládne 10. rok. Na jeho post teď bude vypsán konkurz

Jasná pravidla pro funkční období šéfů státních kulturních zařízení chce ministr kultury Václav Jehlička. Všichni ředitelé, kteří jsou ve funkci déle než šest let, budou odvoláni.

PRAHA Milan Knížák, Michal Lukeš, Vladimír Opěla i jiní ředitelé příspěvkových organizací ministerstva kultury, kteří jsou ve funkci déle než šest let, budou letos odvoláni a na jejich místa budou vyhlášena výběrová řízení. Vyplývá to z rozhovoru s ministrem Václavem Jehličkou, který poskytl Lidovým novinám.

Nejkontroverznější z ředitelů, na jejichž místa slibuje ministr Jehlička vypsat výběrové řízení, je Milan Knížák. V dubnu devětašedesátiletý výtvarník je letos již desátý rok ve funkci, což v poslední době opakovaně kritizuje odborná veřejnost i výtvarná obec.

Milan Knížák, který je momentálně nemocný, na dotaz Lidových novin, co říká ministrovu záměru, odpověděl, že jej přijímá. „Jsem o celé záležitosti informován. Je to rozhodnutí pana ministra, které plně respektuji,“ uvedl.

Milan Knížák by se teoreticky mohl do výběrového řízení přihlásit a ucházet se znovu o svou funkci. Záleží to také na tom, jaký druh výběrového řízení se bude konat. Zda se řízení veřejně vyhlásí a bude de facto umožněno všem zájemcům, aby se o post ucházeli, nebo zda budou osloveny vybrané osobnosti.

Již při nedávném konkurzu na ředitele Národního divadla bylo kritizováno, že se zvolil první způsob a že se předem nesešla pracovní skupina odborníků, která by jasně stanovila, jak by měla příslušná instituce fungovat. V rámci tohoto zadání by pak sama vytypovala a oslovila osobnosti, které by se pak v dalším kole o místo ucházely. Tento způsob je běžný v zahraničí: eliminuje například nemalé procento nesoudných osob, které v tuzemsku při takových kláních porotu zbytečně zdržují. V českých podmínkách by také umožnil oslovit výrazného odborníka ze zahraničí. Otázkou je, zda se v případě Národní galerie podaří eliminovat politické i jiné vlivy.

Knížák totiž výběrové řízení na svůj post před lety nevyhrál. V něm zvítězila pověřená ředitelka Národní galerie Dagmar Šefčíková. Knížák byl nakonec do své funkce dosazen až po politických ujednáních tehdejším ministrem kultury Pavlem Dostálem.

O tom, že má Jehlička vůči Knížákovi výhrady, hovoří i lidé z ministerstva kultury a z KDU-ČSL, jejímž je ministr členem. „V obecné rovině to vminulosti říkal i na zasedání jednoho z vrcholných orgánů strany,“ potvrdil LN zdroj blízký vedení KDU-ČSL, který si nepřál být jmenován. Stejně jako člověk z Jehličkova okruhu na ministerstvu kultury.

„Ministr by se ho vnitřně velmi rád zbavil, ovšem všichni víme, jak silné má Knížák politické krytí,“ uvedl v narážce na Knížákovy vazby především na prezidenta Václava Klause.

„Nyní chce ministr především změnit systém. Ovšem Milan Knížák se s tím sveze, což by byl vedlejší pozitivní efekt a způsob, jak se ho elegantně zbavit,“ dodal již citovaný zdroj LN z Jehličkova okruhu. Ministr Jehlička oznámil, že chce, aby existovala jasná pravidla pro funkční období ředitelů. „Nebudu mluvit o jménech, ale přeji si, aby existoval jasný systém. Ředitel, který bude vybrán, dostane pouze šestiletý mandát a po jeho uplynutí bude opět vypsáno výběrové řízení,“ uvedl.

Podle Jehličky má šestileté ředitelování logiku, neboť za šest let každý jasně ukáže, co v něm je.

Ministr nevylučuje, aby se stávající ředitel do nového řízení p ř i h l á s i l .

„Když bude dobrý, obhájí svůj post, pokud ne, tak půjde pryč. Tak to existuje i v zahraničí.

Se jmenováním ředitelů na dobu neurčitou se musí skončit.“

Jehlička jasně uvedl, že tento princip se dotkne všech současných ředitelů příspěvkových organizací, kteří dosud nemají dekret na šest let. „Žádné výjimky nebudou,“ dodal.

Ministerstvo kultury zřizuje třicet jedna příspěvkových organizací. Mezi nejdéle sloužící ředitele patří Pavel Zatloukal z Muzea umění Olomouc (od 1990), Helena Koenigsmarková z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze (od 1991), Vladimír Opěla z Národního filmového archivu (od 1992), Milan Knížák z Národní galerie (od 1999) a Michal Lukeš z Národního muzea (od roku 2002) Výměna ředitelů, kteří podle nového principu „přesluhují“, už probíhá. Letos by měla dojít do všech institucí, kterých se to týká. Výběrová řízení odstartovala na Moravě, nový ředitel je ve Slezském muzeu v Opavě a Moravském zemském v Brně. Jehlička zdůrazňuje, že tento postup není žádným útokem proti ředitelům, „Jedině takový průhledný systém bude fungovat.“

Rozhovor s ministrem kultury čtěte v Kulturních premiérách na straně IV.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!