Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

K rekordu s písničkou v hlavě

Česko

Bowlingová hra snů – Stačí shodit deset kuželek dvanáctkrát v řadě

Je to podobný pocit, jaký prožívají horolezci na vrcholu Mount Everestu. Výš už to zkrátka nejde. Dosáhnout v jedné hře 300 bodů je tajným snem každého, kdo se zamiloval do bowlingu.

„Dokonalá hra“ se podaří jen nepatrnému zlomku ze sto milionů hráčů, kteří tento populární sport provozují.

PRAHA Podle počtu aktivních hráčů může bowling celosvětově směle konkurovat i fotbalu. Na právě probíhajících Světových hrách na Tchaj-wanu, kde se soutěží v neolympijských sportech, je bowling nejrozšířenějším odvětvím.

V Česku byste přitom na začátku devadesátých let našli jen dvě dráhy, kde se dal bowling provozovat. To byl doslova pravěk. Jak vypadá dnešní stav? „S bowlingem to tu vypadá velmi dobře,“ pochvaluje si prezident České bowlingové asociace Karel Vopička.

Za posledních patnáct let se odehrál podobný boom, jaký prožily Spojené státy o půl století dřív. Také v Česku se z házení koule se třemi otvory pro lepší uchopení po naleštěné dráze stala masová záležitost. „Rekreačně bowling provozuje až patnáct procent populace,“ odhadl Vopička. Registrovaných hráčů pak v Česku hází kolem čtyř tisíc.

Mezi nimi vyčnívá 39 jmen, která se dostala na seznam členů Klubu 300. Všem se jim povedl unikátní kousek. Shodit deset kuželek dvanáctkrát po sobě.

V zámoří pro rekordní výkon existuje výraz perfect game – dokonalá hra. Každý, kdo ji má na kontě, dostane podobně jako vítězové hokejového Stanley Cupu speciální prsten.

V tuzemsku podobný zvyk neexistuje. Na rozdíl od Spojených států tu také není ani jeden profesionál, který by se hraním bowlingu uživil. Bowling se zatím postupně zbavuje nálepky bezstarostné hospodské zábavy.

Česká bowlingová asociace registruje třístovky, které byly dosaženy systémem Amerika. To znamená, že hráč při nich pravidelně měnil dráhu – jednou měl podavač koulí napravo, podruhé nalevo. „Na první jsme čekali šest let od založení asociace do prosince 2004. Potom začaly přibývat svižnějším tempem,“ dokresluje Vopička rostoucí výkonnost českých hráčů.

Úřadujícímu mistru republiky Janu Spáčilovi trvalo šest let, než se vypracoval na potřebnou úroveň, a loni dosáhl prvního ze svých tří maximálních náhozů.

Recept, jak dojít k rekordnímu skóre, je na první pohled prostý. „Stačí stále na dráze opakovat to samé,“ nabádá šampion Spáčil. „Ideální je, když vypadá jeden hod jako druhý,“ potvrzuje to i Věra Mašatová, jedna z nejlepších českých hráček.

Přenést teorii do praxe je však nevyzpytatelná alchymie.

Špičkoví bowleři při ní používají tzv. excentrické koule s posunutým těžištěm, které nejezdí po dráze rovně, ale na kuželky najíždějí obloukem. „Aby spadlo všech deset kuželek je zapotřebí určitý úhel. A ten rovným hodem dosáhnete, jedině pokud byste stáli až uprostřed dráhy,“ vysvětluje Mašatová. A to by byl pořádný přešlap...

K nezbytné dávce štěstí je třeba přidat ještě psychickou vyrovnanost. S každým úspěšným hodem vzrůstá tlak a očekávání okolí. Rodí se snad mimořádný výkon? Spáčil radí, aby si každý vytvořil rituál, který bude praktikovat před každým hodem. „Před rozeběhem si oddechnu a do hlavy si vtloukám, že jde o první hod, ne osmý nebo devátý.“ Mašatová si zase přehrává v hlavě písničku. „A po hodu se snažím bavit o něčem jiném.“ Pokud se všechny faktory sejdou ideálně dohromady, může se hráč radovat z výkonu, který už nikdy nepřekoná. Smutek v tu chvíli určitě necítí. „Já byla v euforii,“ podotýká Mašatová.

***

Kuželková hra se původně hrála v Evropě už ve středověku. Největší rozvoj zaznamenala od začátku 20. století ve Spojených státech. První sdružující organizace se sešla v roce 1895 v New Yorku. K rozvoji výrazně přispěl vynález automatického zvedače kuželek v roce 1946. Vyvíjel se také materiál, ze kterého byly vyráběny koule s třemi otvory na prsty. Dřevo a gumu vystřídal polyester a směsice materiálů. Od 50. let se začal bowling vysílat v televizi, přes Británii si získával popularitu také v Evropě. Dnes hraje pravidelně bowling 100 milionů lidí v 90 zemích. Podobným počtem se může pochlubit pouze fotbal. V USA je registrováno 2,6 milionu hráčů v Americkém bowlingovém kongresu. Existuje i snaha prosadit jej do programu olympijských her.

Perfect game (dokonalá hra) Nejvyšší možné skóre, kterého lze v bowlingu dosáhnout, je 300 bodů. Aby ho hráč dosáhl, musí dvanáctkrát po sobě shodit všech deset kuželek.

Pravidla Každou hru tvoří deset částí (tzv. frame). Hráč může v každé z prvních z devíti částí házet dvakrát. Pokud prvním hodem porazí všech deset kuželek (tzv. strike), druhý hod už nenásleduje. V následující části se vám připočítává ke shozeným kuželkám deset bodů. Pokud hráč dohodí napodruhé, započítávají se mu 10 bodů a počet kuželek, které porazí v následujícím hodu. V desáté části vypouští hráč kouli až třikrát v případě, že hodí strike nebo napodruhé dohodí.

Recept, jak dojít k rekordnímu skóre, je na první pohled prostý. „Stačí stále na dráze opakovat to samé,“ nabádá mistr republiky Jan Spáčil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!