Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K věci s Arnoštem Lustigem

Česko

Nikdo neupře Arnoštu Lustigovi nekonečnou energii, elán a pracovní i životní výdrž. Osmdesátku už slavil před pár lety,v nemocnici je jako doma, absolvuje několikátý cyklus chemoterapie, přesto se před několika dny vrátil z náročné asijské cesty. V Číně a v Jižní Koreji mu vydali knížku a pozvali jej k besedám na světové výstavě i na univerzitě. ALustig pozvání přijal, letěl, účinkoval, při návratu hned onemocněl, ale podle očitých svědectví odmítá ležet a čile z nemocničního pokoje „úřaduje“. Také se chystá na cestu do Washingtonu...

Rozhovory neodmítá, nechová se jako primadona, odpoví ochotně, zahrne člověka historkami, které možná zažil, možná pohotově vyfabuloval, vždycky ale vypráví záživně, vtipně, dbá, aby jeho odpovědi toho, kdo se ptá, bavily. Humorem cloní dávné bolesti; utrpení, jimž byl vystaven a která na vlastní oči viděl, se z podvědomí vymazat nedají. Lustig spisovatel se z nich může vypsat. Lustig člověk se jich zbavit nemůže. Nevykládá o nich na potkání, i když se hovor vždycky na jeho mladická léta v koncentračním táboře nakonec sveze. Ne ale proto, že by si Arnošt Lustig v těchto vyprávěních liboval. Dobře ví, že tyhle zážitky jsou v podstatě nesdělitelné. Obsáhle je ale zaznamenal na čtyřech CD se svou životní zpovědí. Věcně, přehledně, bez zbytečného sentimentu, ale s nezastíraným citem.

S Karlem Hvížďalou, jak se dozvíme v předmluvě knihy Tachles, Lustig, vedl zásadní rozhovor už na přelomu roku 1967 a 1968, když se vrátil z Izraele po šestidenní válce. Podruhé to bylo v létě 1980, to už žil deset let v emigraci. Třetí interwiev oba odkládali snad dvacet let, proto je možná víc bilanční.

Spisovatel tu mimo jiné konstatuje, že mu ubývá sil, že jej nevzrušuje být slavný, že kritiky ho nechávají chladným. „Máš-li se rozhodnout mezi lepším, i když na tom proděláš, a horším, co ti přinese prospěch, rozhodni se správně,“ nabádá sebe i čtenáře v mottu knihy.

Leccos už o něm víme, hodně ještě ne. I když dámy většinou oslovuje „drahoušku“ a na pány volá obvykle „Ty bejku!“.

Autor: