Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

K zahájení školního roku

Česko

VĚDECKÝ DIÁŘ

Píše se hodně o ohromujících výsledcích našich fotbalistů (kteří prohrávají, co se dá), píše se o pilné, nezištné a kvalitní práci našich politiků (například o úspěchu zákona o výkupních cenách elektřiny ze solárních elektráren). Témata možná zajímavá, ale už trochu unavují – pořád o tom samém. Píše se také o vraždách a loupežích, zejména když je páchají mladiství. Ale daleko méně se už píše například o tom, jak úspěšně kriminalisté vyřešili vraždu dívky jejím nezletilým spolužákem, a to za použití analýzy DNA. Málo se píše o úspěších našich středoškoláků na mezinárodních soutěžích.

Apřitom se máme čím pochlubit. Vezměme si například mezinárodní fyzikální olympiády. Konají se už 40 let a podnět k jejich organizaci vzešel v šedesátých letech minulého století z Česka. Během těch čtyřiceti let se z Československa (a nyní z Česka) zúčastnilo fyzikálních olympiád 281 středoškoláků. Celkem přivezli 28 zlatých, 52 stříbrných a 80 bronzových medailí. Pouze 37 účastníků neuspělo.

Velmi dobře si vede například Gymnázium Christiana Dopplera, tradičně zaměřené na výuku fyziky. Maturant tohoto gymnázia Jáchym Sýkora získal letos na mezinárodní fyzikální olympiádě zlatou medaili. Soutěžilo 370 finalistů ze 79 států. Byl navíc druhý v soutěži o cenu za nejlepší řešení experimentální úlohy. Slušný výkon, ne?

Vědecké olympiády středoškoláků nejsou jediným fórem, kde se úspěšně prezentujeme. Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET organizuje soutěže středoškoláků zejména v technických oborech. Vítězové se pravidelně zúčastňují prestižní mezinárodní soutěže INTEL ISEF, organizované v USA za pomoci několika nositelů Nobelových cen, a letos i soutěže I-SWEEP, zaměřené na různé technické obory včetně energetiky a technologie životního prostředí. Filip Naiser z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli tam byl ve své kategorii na prvním místě. Těchto soutěží se zúčastňují stovky středoškoláků z desítek zemí.

Dodnes jsou mezi organizátory mezinárodní fyzikální olympiády naši vysokoškolští profesoři, o kterých se také málo ví: o Ivu Volfovi, Bohumilu Vybíralovi a dalších. Nebo o Jitce Macháčkové a Petru Holzhauserovi, kteří organizují soutěže v chemických oborech, a o Stanislavu Medřickém z AMAVET. Učená společnost České republiky oceňuje každý rok pedagogy za mimořádné úsilí při práci se středoškolskou mládeží a jedním z kritérií je, zda se jejich studenti úspěšně zúčastňují mezinárodních soutěží v přírodních vědách a v technice.

Před několika lety mě pozvali do Karlových Varů, kde se shromáždili naši středoškolští olympionici v přírodních vědách. Zaplnili velký sál hotelu Thermal, a tak jsem viděl, že se po našich ulicích nepotloukají jen gangy mladistvých zlodějů, ale že můžeme potkat také dobře oblečené chlapce a děvčata s ušlechtilými zájmy.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš i přes všechna úsporná opatření zachová platy středoškolských profesorů. A snad je i zvýší. To je správné rozhodnutí. Hlavně by to měl udělat u těch dobrých, mimo jiné právě u těch, kteří motivují a připravují naši mládež k těmto soutěžím. A také u učitelů a učitelek základních škol, které se nebojí vzít do třídy romské děti a trpělivě s nimi pracovat. Bez toho totiž nikdy nebude tzv. „romský problém“ vyřešen.

Přeji školákům i učitelům úspěšný nový školní rok.

***

Unavují mě texty o fotbalistech a politicích, přitom o úspěších středoškoláků se skoro nepíše

O autorovi| Václav Pačes, Autor pracuje v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR genetik

Autor:

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...