Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Kabelová televize vzduchem

Česko

Nová služba Spray TV nabídne dvě desítky stanic včetně tří ve vysokém rozlišení

PRAHA Do českého éteru se vrací bezdrátová „kabelová“ televize. Téměř polovina Čechů bude moci na podzim naladit víc než dvacet programů od poskytovatele televizních, telefonních a internetových služeb Self Servis. Nová placená služba ponese název Spray TV.

Jednatel a spolumajitel Self Servisu Jan Dašovský řekl LN, že firma chce letos v září využít pro televizní vysílání kmitočtové pásmo 2,252 až 2,3 GHz a v něm zprovoznit šest digitálních vysílacích sítí (multiplexů) šířených z pozemních stanovišť. Do nich umístí celkem více než dvacet programů ve standardní kvalitě včetně ČT, Novy a Primy, dále kanálů známých z kabelových rozvodů, a nadto tři programy ve vysokém rozlišení obrazu (HD) – dokumentární History Channel, Eurosport a československý Filmbox HD. „Budeme pokrývat lokality Plzeň, Praha, Jihlava, Brno, Olomouc, Ostrava, Hodonín, Liberec a připravují se další. Z pohledu obyvatelstva tedy zhruba 48 procent republiky bude mít k dispozici kolem pětadvaceti kanálů navíc,“ upřesnil Jan Dašovský.

Služba nebude zadarmo Zájemce o Spray TV si bude muset pořídit anténku a převodník signálu do pásma DVB-T, a buď set-top box s podmíněným přístupem, pokud půjde o analogový televizor, nebo dekódovací kartu, má-li televizor digitální tuner zabudovaný v sobě. Za balíček programů ve standardním rozlišení se bude podle Dašovského platit do dvou set korun měsíčně, za programy v HD připlácet tři sta korun.

V Česku už fungují čtyři sítě pro pozemní digitální vysílání, ty lze ale ladit zadarmo. Tři jsou určené komerčním programům, provozují je České Radiokomunikace (vysílá v nich Nova a zatím i programy České televize), Czech Digital Group (Prima, Óčko, Z 1, Public TV, TV Noe) a Telefónica O2. Čtvrtá, veřejnoprávní, v níž se postupně sejdou stanice ČT a Českého rozhlasu, začala vysílat teprve minulý týden, jen v Plzni a zatím experimentálně, než ČT doladí a podepíše smlouvu s firmou, která ji zbuduje po celé republice. Tou mají být rovněž Radiokomunikace.

Kdysi analogově, teď digitálně „Bezdrátová kabelovka“ není v Česku novinkou. Fungovala kdysi pro šíření až šestnácti analogových televizních programů. Z rozhodnutí telekomunikačního úřadu musel ale systém MMDS na konci roku 2001 ustat a přenechat místo komunikaci NATO i nové generaci mobilních sítí UMTS.

Teprve loni v létě úřad pásmo opět uvolnil, a to právě pro digitální televizi. Ta obecně umožňuje zařadit do téhož prostoru víc programů než v analogu. „Výhody digitalizace se tak nyní mohou uplatnit u všech zemských distribučních systémů,“ konstatovali úředníci.

Pro menší začínající televize Bezdrátovou placenou televizi vnímá Self Servis jako doplněk klasického pozemního digitálního vysílání v systému DVB-T. V něm musejí televize za šíření signálu platit přinejmenším miliony korun ročně. Firma teď chce menším nováčkům start ulehčit. „Chceme se zaměřit na nízkonákladové společnosti, které nebudou mít finance na provozování celoplošných multiplexů, ale budou chtít na trh vstoupit. Dostanou se k zákazníkovi prostřednictvím koncového zařízení DVB-T,“ dodal Jan Dašovský.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...