Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Kačera Čína získala, chce Krtka

Česko

Uvažujte, co kupujete, přesvědčují zástupci Společnosti pro Fair Trade.

Propagují kupování zboží vyrobeného bez porušování lidských práv za „férových“ podmínek.

BRNO Klasický český a moravský tahací kačer dojezdil. Nahradil ho výrobek z Číny. Tradiční hračka se stala jednou z obětí boje mezi českými a čínskými tvůrci hraček.

Zástupci brněnské centrály i poboček Společnosti pro Fair Trade zjistili, že většina hraček, se kterými se české děti baví (a které také dostanou v pátek pod stromečky), vznikla v rukou čínských dělníků. Přestože mnohé vypadají přesně jako české výrobky.

V Číně, kde často za velice špatných podmínek hračky vyrábějí nejen dospělí, ale i děti, je vyrobí za méně peněz. A protože používají i méně kvalitní materiály, tak je i levněji prodávají.

Například v Moravské ústředně Brno, jednom z největších výrobců tradičních hraček v republice, rovnou přiznávají: s konkurencí Číny se potýkáme už od poloviny osmdesátých let minulého století. Zájem o tuzemskou výrobu poklesl podle předsedkyně představenstva Jany Malé zejména po roce 1990, kdy se začaly dovážet lákavé hračky v zářivých barvách. Museli tomu přizpůsobit výrobu. „V posledních letech se zájem o české motivy zvedá,“ míní předsedkyně.

Kampaň: Uvědomte si, s čím si děti vlastně hrají Hůře dopadli ve výrobním družstvu Jas. „Čínští výrobci kopírují naše designy. Dřevěného tahacího kačera dodávají na tuzemský trh za ceny o deset procent nižší,“ postěžovala si Vladimíra Syrinek z výrobního družstva Jas.

Kvůli nízkému odbytu přestal jihočeský podnik s více než šedesátiletou tradicí letos v září dřevěné hračky vyrábět docela. „Doprodáváme zásoby,“ řekla Syrinek. A tím tradice končí.

Nízká cena hraček z čínských továren připravuje o práci tuzemské lidi, ale je vykoupena také porušováním lidských práv, dokládají aktivisté ze Společnosti pro Fair Trade. Těžké pracovní podmínky dělníků se snaží potenciálním zákazníkům přiblížit svou kampaní Víte, s čím si hrajete?.

„Dělnice a dělníci často nemají žádnou pracovní smlouvu, jsou nuceni k nedobrovolným a neplaceným přesčasům, v případě onemocnění mohou dostat výpověď,“ uvedla zástupkyně sdružení Vanda Jarošová. Za měsíc práce dostanou zaplaceno přibližně 2500 korun.

Až osmdesát procent hraček prodaných v ČR, včetně výrobků známých značek Disney či Mattel, pochází podle Společnosti pro Fair Trade z Číny. „Výrobní náklady v České republice jsou vyšší, a výrobci tak mají nižší zisk. Velké množství levných čínských výrobků pro ně znamená nepříjemnou konkurenci,“ srovnala koordinátorka kampaně Michaela Chatrná.

České hračky přitom paradoxně čínský trh zaujaly. Plyšové postavičky z pohádek se líbily také na letošní výstavě Expo, která se konala v Šanghaji. „Velký zájem byl obzvlášť o Krtečka, dokonce s čínskými partnery jednáme o dovozu,“ nastínila Malá. „Večerníčkové“ motivy přitom vycházejí z nákresů původních autorů. „Krtek musí mít bříško ve tvaru hruštičky, nožičky jako piškotky a nosánek trochu nahoru. Jeho podobu schvaluje Zdeněk Miler,“ vylíčila výrobní ředitelka Eva Fasorová.

Padělky komplikují život i výrobcům „technické zábavy“ K postiženým přitom nepatří jen plyšáci či dřevěné hračky, ale i výrobky pro starší. Symbolem je blanenská společnost Blata, výrobce miniskútrů, motorových koloběžek a dalších výrobků. Podle odhadů jim kopírování jejich výrobků v Číně již způsobilo stamilionové škody.

V roce 2008 poprvé po tříletých sporech dosáhli toho, že v kovošrotu zlikvidovali 390 čínských padělků. Čínské plagiáty se prodávaly za čtvrtinu až pětinu ceny originálu, ale jejich špatná kvalita včetně používání nevhodných materiálů ohrožovala bezpečnost uživatelů. Navíc spousta prodejců podobné výrobky právě kvůli výrazně špatné kvalitě zavrhla.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: