Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Kachny březňačky už hnízdí. Začíná tedy jaro

Česko

PRAHA Konec zimy se blíží. Neklamným důkazem tohoto tvrzení jsou tzv. přírodní poslové jara.

K sněženkám, rozkvetlým jívám a předčasně se pářícím zajícům se přidali i divocí ptáci. Hnízdit se totiž „mimo harmonogram“ rozhodly i kachny divoké. Právě hnízdění „březňaček“, jak se kachně divoké říká, není na konci února zcela obvyklou věcí. „Je to něco mimořádného. Běžnější je to v březnu. Už proto nese název březňačka,“ řekl Petr Voříšek z České společnosti ornitologické. Příčinu toho, že se příroda probouzí rok od roku dřív, vidí ornitologové v údajných klimatických změnách způsobených globálním oteplováním. „Nepochybuji o tom, že oteplování má vliv na přírodu jako takovou. Bohužel neexistuje ještě žádná vědecká studie, která by tento jev přesně popisovala,“ posteskl si Voříšek z ornitologické společnosti.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Kachna divoká není jediným tvorem z ptačí říše, který „startuje“ jaro. Již delší dobu jsou v přírodě vidět a slyšet skřivani, špačci a čejky. „Většinou jsou to ptačí migranti z Itálie či Francie. Nemají to daleko a načasování návratu je u nich z větší části řízeno geny,“ sdělil Petr Klvaňa z Kroužkovací stanice Národního muzea Praha.

Velmi hlasitým „tlampačem“ jara je na českých řekách racek chechtavý. „S rackem je to složitější. Polovina z jeho populace přivykla zdejšímu prostředí a nemá potřebu migrovat. Proto je k slyšení a vidění i v zimě, nejenom na jaře,“ vysvětlil Petr Voříšek z České společnosti ornitologické.

Kachny jsou na řekách a rybnících zastoupené hojně. Zásluhu na tom mají myslivci. „Uměle je vysazují. Dělají to na kšeft. Pozvou si kolegy z Německa a ti je postřílí,“ podotkl Klvaňa.

Autor: