Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kaddáfí je lhář, křičela ulice

Česko

Vlna revolucí zasáhla i Libyi – Lidé chtějí svrhnout Muammara Kaddáfího, ale ten je pevně v sedle

V libyjském Benghází se střetli odpůrci vlády s policií, zraněno bylo 38 lidí. Vůdce Muammar Kaddáfí byl ale stále pánem situace.

TRIPOLIS/PRAHA Revoluční vřava zavítala do další arabské země. V pobřežním městě Benghází v severoafrické Libyi se v noci na včerejšek střetli odpůrci vlády s policií. Do akce se navíc zamíchali i příznivci režimu Muammara Kaddáfího. Výsledkem bylo 38 zraněných.

V Benghází protestovalo podle očitých svědků v jeden moment až 2000 lidí. Střetu s policejními silami se jich zúčastnilo několik stovek. Demonstranti žádali propuštění čerstvě zatčeného advokáta, který u soudu zastupoval rodiny vězňů z tripolské věznice Abú Sálima. Zde se v roce 1996 uskutečnil masakr 1200 politických vězňů. Shromáždění se tedy podle listu The Wall Street Journal účastnili například příbuzní obětí masakru.

Když se shluk demonstrantů posouval směrem do centra města, připojili se k němu údajně i mladí lidé, kteří požadovali ukončení režimu Kaddáfího. Ten Libyi vládne železnou rukou již od roku 1969, tedy mnohem déle než nedávno svržení prezidenti Tuniska a Egypta.

Na internetu se také objevily záběry z protestů. Americký deník ale napsal, že nebylo možné ověřit, zda skutečně pocházejí odtud. Na místě se také prý křičelo: „Kaddáfí je lhář.“ či „Není Boha kromě Alláha a Muammar je Alláhův nepřítel.“ Pro úplnost je třeba dodat, že Benghází je městem, kde Kaddáfímu tradičně pšenka příliš nekvete. Žijí tu třeba rodiny některých islámských odpůrců režimu.

Byly střety záměrné?

Výklad výše nastíněných střetů však možná není zdaleka tak jednoduchý. Britský list The Guardian totiž citoval zdroje z libyjské opozice, které věří, že střety byly úřady vyvolány záměrně. „Rozhořčení panuje po celé zemi. Toto ale vypadá jako narušení ze strany vlády,“ uvedl například Ašúr Šamís, dlouholetý odpůrce Kaddáfího. Dnes se totiž má uskutečnit libyjský Den hněvu, který je inspirován revolučním děním v Tunisku a Egyptě. Nespokojenci se k dnešnímu protestu svolávali prostřednictvím internetu.

Libye je zemí, která je ještě nesvobodnější než její sousedé. Tajná policie zde má velkou moc. Přesto byly dříve demonstrace proti Kaddáfímu spíše výjimečné a lokálně omezené.

Analytici ale nečekají, že by se v Libyi mohlo stát něco skutečně dramatického. Kaddáfí byl i přes protesty pánem situace, a navíc je známý jako mistr v taktizování ohledně toho, jak si udržet moc. Jak napsala ČTK, k jeho oblíbeným trikům patří to, že se v čele lidových hnutí vydává za mluvčího obyčejných mužů a žen. Tomu ostatně odpovídají i provládní demonstrace, které se včera v Libyi uskutečnily. Vládní sdělovací prostředky navíc hlásily, že se Kaddáfí měl včera v Tripolisu objevit při slavnostním otevření nového stadionu fotbalového klubu Al-Ahlí. I to se zdá jako tah, který slouží pro zvýšení jeho osobní popularity.

Kaddáfímu by kromě toho ke zvládnutí případného vyhrocení situace mohlo pomoci i to, že Libye má rozsáhlé zásoby ropy. V zemi žije jen něco přes šest milionů obyvatel, a přírodní bohatství tak režimu umožňuje si opozici prostě koupit.

I nyní ostatně takticky snížil ceny potravin. V případě skutečné krize by armáda navíc prý neváhala použít sílu.

Autor: