Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Kaddáfí slaví. Západní lídři nedorazí

Česko

Na oslavy 40. výročí nástupu libyjského vůdce k moci odmítli přijet všichni významní evropští státníci.

TRIPOLIS/PRAHA Už v sobotu se libyjské hlavní město obléklo do slavnostního hávu a zahájilo týden velkolepých oslav. Právě dnes totiž uplyne 40 let od doby, kdy Muammar Kaddáfí svrhnul při nekrvavém převratu krále Idríse I. a převzal moc v zemi. Po letech mezinárodní izolace se mu sice podařilo navázat kontakty se Západem, ale libyjsko-evropské vztahy nadále zůstávají komplikované.

Jak napsal britský list The Times, Západ se zmítá v diplomatickém zmatku. Na jednu stranu nechce příliš otevřeně přistupovat k muži, který byl až donedávna mezinárodním vyvrhelem a v jehož zemi se významně porušují lidská práva. Na druhou stranu si nechtějí znepřátelit stát, který disponuje obrovským ropným bohatstvím a zásobami zemního plynu.

V každém případě se na oslavy evropští státníci zrovna nehrnou. Libyjská vláda zatím oficiální seznam hostů nevydala, ale vyšlo najevo, že jediným západním politikem, který přijal Kaddáfího nabídku je maltský prezident George Abela.

Italský premiér Silvio Berlusconi v sobotu v Libyi oslavil roční výročí libyjsko-italské smlouvy o přátelství. Při té příležitosti položil základní kámen k dálnici, která povede napříč zemí a postaví ji Italové. Na oslavy Kaddáfího výročí však zůstat odmítl.

Rusko, Francie a Španělsko popřely informace Libye o tom, že jejich hlavy států na slavnostech budou a místo nich posílají jako zástupce svoje ministry. Velká Británie zatím nezveřejnila, koho do Libye pošle, ale podle dohadů britského tisku to nejspíš nebude nikdo. Důvodem je přetrvávající rozčilení nad tím, s jakou pompou Libyjci přijali atentátníka Abdala Basata Muhammada Midžrahího, autora teroristického útoku z roku 1988 nad skotským Lockerbie.

Chávez pozvání přijal S jistotou nepřijede ani švýcarský prezident Hans-Rudolf Merz. Ten se nedávno omluvil za loňské zadržení Kaddáfího syna Hannibala v Ženevě. Výměnou za to marně očekával, že Libye propustí dva švýcarské občany, kteří jsou už přes rok v zemi drženi ve vězení. Švýcarský letoun, který je měl minulé úterý vyzvednout a vrátit zpět do vlasti se po třech dnech vrátil domů s nepořízenou.

Kaddáfí se tak bude muset spokojit jen s hojnou účastí afrických předáků, kteří do Libye přicestovali včera kvůli summitu Africké unie, v jejímž čele libyjský vůdce stojí. Z dalších hlav států je jasná pouze účast kontroverzního venezuelského prezidenta Huga Cháveze a filipínské prezidentky Glorie Macapagalové - Arroyové.

Kaddáfí patří k nejdéle vládnoucím lídrům v Africe a zároveň v arabském světě. Je známý hlavně svými výstředními obleky a ochrankou složenou ze samých žen. Je zkušeným politickým manipulátorem, kterému se krátce po nástupu k moci podařilo zemi přivést do diplomatické izolace.

V roce 2003, kdy Libye přiznala podíl na atentátu z Lockerbie, na ni OSN uvalila řadu sankcí. Teprve o pár měsíců později, kdy se Kaddáfí zřekl výroby zbraní hromadného ničení, začalo libyjské sbližování se Západem. Nyní je považován za respektovaného, nicméně nepředvídatelného vůdce.

***

Problematický vůdce

Výstřední, 67letý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je v zemi u moci od svržení monarchie a nastolení republiky 1. září 1969. Léta byla jeho země v izolaci, když používal bohaté zásoby ropy na podporu extremistických a teroristických skupin. V posledních letech se stal spojencem Západu. čtk

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...