Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Kaddáfí už otřásá i burzami

Česko

Bouře v Libyi – Kaddáfí se zuby nehty drží u moci. Krize v jedné z naftařských velmocí zdražuje ropu

PRAHA Jedním z ukazatelů napětí a vážnosti situace v Libyi je cena ropy – a podle vývoje na akciových trzích lze říci, že se investoři i těžařské společnosti bojí o černé zlato mnohem více než před několika dny během egyptské revoluce.

Včera ropa vystoupala k hodnotám 108,7 dolarů za barel a pohybuje se na více než dvouletém maximu. Libye má největší zásoby černého zlata ze všech afrických států a pokrývá denní světovou produkci ropy zhruba ze 2,5 procenta.

To sice není velké číslo, důležitější však je, že z celkového počtu 1,6 milionu barelů míří 80 procent do Evropy. Libye například pokrývá třetinu spotřeby v Itálii nebo desetinu v Německu.

„Dodávky nebyly přerušeny, ale situace je velmi komplikovaná,“ prohlásil Stefano Saglia, italský státní tajemník pro energetiku. Země má prý zásoby ropy na 90 dní, zemní plyn by vydržel na měsíc. Tlak v 510 kilometrů dlouhém plynovodu Greenstream prý klesá od pondělí a snižuje se také produkce ropy.

Mnoho těžařských společností totiž evakuovalo svoje pracovníky a buď úplně zastavily provoz rafinerií, nebo v zemi hodlají ponechat jen naprosté minimum zaměstnanců. Úprk odstartovala německá Wintershall, následovala britská BP nebo americká Shell. Největší těžař v Libyi, italská ENI, operace zatím nezastavila.

Velká většina ropných polí se nachází ve vnitrozemí na východě země, kde protesty začaly, rafinerie tak nejsou chráněny mořem. Obavy budí útoky na civilisty i hrozba občanské vlády.

V Libyi existuje mnoho kmenových uskupení, která Kaddáfí přinutil sjednotit se pod jednou vlajkou. Některá z nich se výrazně zapojila do protestů a možná budou požadovat autonomii.

Objevily se informace, že byly uzavřeny přístavy v Tripolisu, Benghází a Misuratě. Nefungují prý telefonní linky a posádky některých tankerů odmítly u libyjských břehů přistát.

Výpadek ropné produkce by mohly nahradit jiné státy, například Saúdská Arábie, podle analytiků by ale tato dodatečně získaná ropa nebyla stejně kvalitní jako libyjská. Ekonomové již upozorňují, že dlouhodobě vyšší cena ropy může zásadně ohrozit obnovu globální ekonomiky. I to byl důvod, proč indexy většiny akciových trhů na celém světě ztrácely v průměru procento ze své hodnoty.

Včera bylo také zastaveno obchodování na italské burze. Oficiálním důvodem byla technická závada, neoficiálním prý snaha zabránit panice a masivnímu prodeji akcií, ke kterému docházelo v pondělí.

***

Libye má největší zásoby černého zlata ze všech afrických států

Výpadek ropné produkce by mohly nahradit jiné státy, například Saúdská Arábie

Graf

Včera se nejvyšší cena ropy Brent blížila 110 dolarům (Zdroj: Reuters, údaje za posledních deset měsíců v USD za barel)

Vývoz ropy z Libye v roce 2009

Ropa tvoří 95 procent libyjského exportu Prodej ropy představuje 80 procent příjmu státního rozpočtu a 25 procent HDP Kvůli nepříznivému klimatu musí dovážet 75 procent potravin

Zdroj CIA, EconomyWatch

Zdroj: US EIA

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...