Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kaddáfího osud závisí na klanech

Česko

Ztrácí Kaddáfí nad Libyí kontrolu? Několik měst tvrdí, že jsou už svobodná. Režim se opírá o žoldáky

Od libyjského vůdce se začínají odvracet některé opory jeho „kmenové demokracie“

TRIPOLIS/PRAHA Hráli důležitou roli v boji proti osmanské říši, později v tažení proti italským kolonizátorům. Ao zástupce hlavních klanů a kmenů se opíral i Muammar Kaddáfí poté, co se v roce 1969 chopil v Libyi moci. A představitelé těchto tradičních struktur mohou nyní zpečetit i jeho osud.

Sám libyjský vůdce totiž žádné silné zázemí nemá. Patří ke kmeni Kaddáfa, který je sice privilegovaný, ale historicky nijak významný. Jednou z jeho opor je – či přinejmenším doposud byl – významný kmen Magharha. Jeho členové jsou rozmístěni ve vysokých vládních pozicích a bezpečnostním aparátu, což z nich ovšem pro Kaddáfího činí i velké riziko. A jak napsal panarabský list Aš-Šark al-Avsat, kmenoví vůdci zatím Kaddáfímu poslušnost nevypověděli – jsou mu vděčni za léta protežování a mimo jiné i za převezení soukmenovce Abdala Basata Midžrahího ze skotského vězení, kde si odpykával trest za atentát na letadlo nad Lockerbiem. Řada mladších příslušníků kmene se ale prý již k odpůrcům Kaddáfího režimu připojila.

Jednoznačný odpor vůči Kaddáfímu se už naplno projevil u kmenů z východu země. Jasným důkazem je ztráta města Benghází, odkud včera zahraniční zpravodajové hlásili oslavy čerstvě nabyté svobody. „Bin Alí, Husní, Muammar,“ citovala agentura Reuters nastříkaný nápis na plakátu, který libyjskému vůdci předpověděl stejný osud jako jeho předchůdcům z Tuniska a Egypta.

Největším a nejvýznamnějším kmenem na východě Libye – včetně Benghází – je Misuráta, který se jmenuje podle města na severozápadě země. A právě Misuráta se shodou okolností včera stala největším městem mimo východ, které

Sabhá

padlo do rukou vzbouřenců. Při letmém pohledu na etnické složení vypadá Libye jako homogenní země – většinu obyvatel tvoří arabskoberberská populace. Ta se ale dělí na zhruba 140 klanů a kmenů, z nichž asi 30 má rozhodující vliv na chod země. „Plukovník Kaddáfí byl schopen Libyjce ideologicky mobilizovat, přičemž přímá demokracie obsažená v Zelené knize se opírá o dobře známou ,kmenovou demokracii‘ praktikovanou u libyjských a arabských kmenů,“ připomněl arabista Eduard Gombár ve své studii Vliv rodinných a kmenových struktur na rozhodovací proces v regionu Blízkého východu. Silnější loajalita Jenže Kaddáfí nerozděloval svoji přízeň – a vysoké funkce – rovnoměrně, což se nyní začíná obracet proti němu. Protežoval především kmeny z oblasti hlavního města Tripolisu, zatímco východní oblasti přehlížel. Například do čela armáda postavil (nyní) brigádního generála Abú Barka Júnise Džábera z kmene Mudžabra, jehož příslušníci jsou nejsilněji zastoupeni v oblastech ležících jihozápadně od libyjské metropole. Členové bezpečnostních sil pocházející z „východních“ kmenů naopak nyní dali přednost kmenové loajalitě před poslušností vůdci země. „Kaddáfí soustředil své kmenové vazby na Tripolis a výsledkem bylo, že investice a přízeň směřovaly tam místo do Benghází,“ citovala agentura Reuters analytičku z londýnského institutu Chatham House Claire Spencerovou. Vzpoury na východě – například v 90. letech – Kaddáfí nekompromisně potlačoval. Nyní je už možná pozdě.

***

O ekonomických dopadech nepokojů v Libyi čtěte na straně 21

Etnické skupiny

Arabové, arabizovaní Berbeři

Berbeři

Tuaregové

Tubuové

neobydlené oblasti

Zdroj: Wikipedia /hell

Odchody z Libye

Řada států kvůli nejisté bezpečnostní situaci evakuuje svoje občany ze země. Libyi však opouštějí i její občané, jak vyplývá z přehledu zpravodajských stanic CNN, BBC a agentury Reuters.

* Egypt: V současnosti se v Libyi nachází 1,5 milionu Egypťanů. Asi pět tisíc se jich už vrátilo, dalších 10 tisíc čeká, až budou moci přejít hranice. Pro tisíce dalších Egypt slíbil vyslat šest komerčních a dvě vojenská letadla.

* Tunisko: V Libyi žije asi 30 tisíc Tunisanů. Tři tisíce překročily hranici na jihu země v noci na úterý, dalších 1200 mělo odletět již během úterý.

* Turecko: Dvě lodě se třemi tisíci tureckými občany na palubě opustily včera ráno Benghází. Další dvě lodě asi pro 1200 lidí mířily k libyjským břehům spolu s jídlem a zdravotními prostředky. Pravidelné linky Turkish Airlines posílí dalších sedm spojů.

* Velká Británie: Včera zamířil do Tripolisu charterový let, který má na palubě zásoby jídla a vody pro britské občany. Druhý stroj ho má co nejdříve následovat. Britové včera nevyloučili,že v případě potřeby pošlou pro své občany vojenská letadla. Pokud to bude třeba, hodlají tak učinit i bez povolení.

* Francie: Dvě vojenská letadla z Libye s asi 500 Francouzi na palubě přistála v noci na včerejšek v Paříži. Další letadlo mělo dorazit do Tripolisu.

* Spojené státy: V Libyi mají asi 600 obyvatel a několik tisíc libyjsko-amerických občanů. USA včera zahájily evakuaci občanů trajekty na Maltu. Jsou rovněž připraveny vypravit letadla pro občany, kteří chtějí odejít.

* Čína: V Libyi žije asi 30 tisíc Číňanů, 83 již odešlo do Egypta. Řekové vyslali k Libyi tři lodě, které mají evakuovat 13 až 15 tisíc čínských občanů a stovky Řeků.

* Rusko: Do Libye bylo vysláno jedno ze čtyř letadel, která mají evakuovat asi 500 Rusů a 700 zaměstnanců ruské společnosti Russian Railways.

* Ostatní: Část občanů mnoha dalších zemí již opustila Libyi řádnými lety nebo se pomocí lodí přepravili na Maltu. Vlády jsou připraveny v případě potřeby pro své lidi, kteří se rozhodli zůstat na místě, vyslat pomoc.

* Útěk Libyjců: OSN apelovala na země sousedící s Libyí, aby neodmítaly žadatele o azyl. Okolo 12 tisíc lidí již údajně přešlo přes hranice do Egypta, aby unikli násilí v zemi. Náporu uprchlíků se obává také Tunisko a Itálie.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...