Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Kaddáfího útok byl odražen, ale válčí se dál

Česko

TRIPOLIS „Slavíme dnes vítězství, Alláh je veliký,“ provolávali včera lidé v ulicích západolibyjského města Závíja. Slavili, že se jim povedlo odrazit protiofenzivu armádních vojáků, které do města poslal libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.

Na centrálním náměstí se shromáždily stovky lidí a jedna skupinka nesla na ramenou armádního důstojníka, který prý zběhl od Kaddáfího, aby se přidal na stranu vzbouřeného města.

Boje o Závíju byly nejtvrdší v noci z pondělí na včerejšek. Kaddáfího jednotky prý útočily dlouhých šest hodin, kontrolu na městem, které leží 50 kilometrů od metropole Tripolisu, se jim však získat nepodařilo. „Největší strach jsme měli z náletů, ale k těm naštěstí nedošlo,“ řekl agentuře AP člověk z řad povstalců, který si nepřál být jmenován.

Na stranu vzbouřenců ve městě Závíja se už dřív přidala část armády, mají tudíž k dispozici i tanky, automatické zbraně nebo dokonce protiletecké střely. Podle agentur byli tudíž vyzbrojeni podobně jako Kaddáfího jednotky, které na město zaútočily z šesti různých směrů.

„Porazili jsme je, protože nás žene vědomí, že bojujeme za dobrou věc,“ vysvětloval agentuře AP další z lidí, kteří včera v Závíje slavili na centrálním náměstí. Podle něj se město „dokonale semklo“. Na střechách nejvyšších domů prý celou noc hlídkovali mladí a hlásili dolů na ulici informace o pohybu Kaddáfího jednotek. Ropné vrty jsou v bezpečí Síly věrné Kaddáfímu nicméně i nadále kontrolují hlavní město Tripolis. Na jeho okraji, zejména na předměstích, ale už musí tvrdě bojovat o pozice.

Podle očitých svědků se jednotky věrné Kaddáfímu soustřeďují na západě země při tuniských hranicích. V ohrožení přímého útoku jsou západolibyjská města Nalut a Misuráta. Hlavní přístavy v Tripolisu, Misurátě a Benghází jsou mimo provoz, veškerá manipulace s nákladem v nich byla zastavena. Přestože výpadek libyjské těžby ropy se odhaduje zhruba na 50 procent, ropná zařízení jsou údajně v pořádku a nynějšími nepokoji poškozena nijak nebyla. Podle šéfa libyjské státní ropné společnosti NOC Šukrího Ghaníma důvodem poklesu těžby není poškozené zařízení, ale útěk části zaměstnanců ropného průmyslu před vlnou násilí.

Autor: