29. listopadu 2015 10:15, aktualizováno  15:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek se stal předsedou TOP 09. Ve vedení budou nově i tři ženy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 183Diskuse
Miroslav Kalousek na sjezdu TOP 09. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek na sjezdu TOP 09. | foto: Yan ReneltMAFRA

PRAHA Kalousek byl zvolen novým předsedou TOP 09. V tajné volbě získal hlasy 148 delegátů stranického sněmu, celkem bylo vydáno 171 hlasovacích lístků. Kalousek byl jediným kandidátem na nového lídra strany. Nahradí tak Karla Schwarzenberga, který se rozhodl odstoupit kvůli vysokému věku a zdraví. Sám Schwarzenberg Kalouska doporučil jako nástupce.

V padesátiminutovém kandidátském projevu k delegátům sněmu v pražském hotelu Don Giovanni Miroslav Kalousek zdůraznil, že kvůli zachování demokratického hřiště bude spolupracovat se všemi, kdo mají stejný cíl, tedy i s demokratickou levicí.

Marek Ženíšek byl zvolen 1. místopředsedou, ve vedení jsou i tři ženy

  • Sněm TOP 09 zvolil řadovými místopředsedy poslance Leoše Hegera, Markétu Adamovou, Helenu Langšádlovou a Jitku Chalánkovou, a to hned v prvním kole volby.
  • Statutárním zástupcem nového šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska bude dosavadní místopředseda strany Marek Ženíšek.
  • Výsledky hlasování odpovídají tomu, co před sněmem vyslovil Kalousek a nyní už čestný předseda strany Karel Schwarzenberg. Přáli si větší zastoupení žen ve vedení a "omlazení týmu". Nové tváře představují vedle Adamové a Chalánkové zejména řadoví členové předsednictva.
  • Ženíšek jako první místopředseda vidí svou roli jako partner předsedy, nechce být jeho alternativou. V kandidátském projevu uvedl, že chce naslouchat tomu, co se odehrává v krajích, navštěvovat regiony. Zdůraznil, že TOP 09 se musí před blížícími se volbami zaměřit na prvovoliče.

Kalousek v projevu k delegátům na sjezdu strany vyjádřil obavy z rostoucích imperiálních ambicí Moskvy. Kalousek také řekl, že pomůže aktivní přístup a směřování k silným partnerským zemím v rámci EU. V zahraniční politice se ještě dotkl otázek migrační krize, která podle něj není tak fatální hrozbou, jak si někteří myslí. „Odmítněme xenofobní, rasistické a nesnášenlivé postoje, kterým se, bohužel, staví do čela prezident republiky,“ řekl. Navíc dodal, že by se Česká republika měla zapojit do boje proti Islámskému státu. „Evropa je mnohem silnější, než si myslí antievropané,“ konstatoval.

Kalousek se ostře vyjádřil i na adresu ministra financí Andreje Babiše (ANO). Podle Kalouska je potřeba zabránit vládě „generálního ředitele“ Babiše. Dále vyjádřil obavy ze ztráty osobních svobod pomocí korporátního řízení státu, které, podle Kalouska, prosazuje Andrej Babiš, majitel koncernu Agrofert. „Čím méně Evropské unie, tím více Moskvy, čím více Moskvy, tím více Zemanů a Babišů a čím více Zemanů a Babišů, tím méně opravdové demokracie,“ uvedl

Vlastní lhostejnost

Ve vypočítávání problémů státu zmínil Miroslav Kalousek „vlastní lhostejnost“. Ta prý může také ohrozit demokracii státu. Podle něj totiž stát ztratil hodně z vlastního kreditu, který získal po roce 1989. „Svobodná společnost se stala terčem útoků a neměla by tento problém přehlížet,“ podotkl nový šéf TOP 09. Jako příklad uvedl práci médií vlastněných Andrejem Babišem. Podle Kalouska mají totiž média svázané ruce. Přirovnal to k situaci, kdy ignorováním poryvů větru člověk přehlédne blížící se bouři.

„Vizí TOP 09 je přitom stát, který občany neřídí, ale chrání je a podporuje je,“ konstatoval Kalousek. Stát by podle něj měl minimálně zasahovat do ekonomiky. Vyslovil se pro silnou a akceschopnou Evropu, Česko by se podle něj mělo zařadit mezi silné členy a nespokojovat se s cestou těch pomalejších. „Čím méně Evropské unie, tím více Moskvy, čím více Moskvy, tím více Zemanů a Babišů a čím více Zemanů a Babišů, tím méně opravdové demokracie,“ uvedl.

Voličům chce v blížících se volbách nabídnout kapitalismus pro střední třídy, který se osvědčil v mnoha západních zemích. Přitom zdůraznil potřebu sociálního akcentu a uvedl, že v této oblasti by se chtěl vyvarovat chyb, které dříve učinil. „Musíme se vyvarovat chyb, které jsem dělal. Musíme být více empatičtí vůči lidem obávajícím se o svůj sociální standard,“ uvedl s odkazem například na handicapované. Stát podle něj ale nesmí být rovnostářský jako v současném systému penzí.

Politická kariéra Miroslava Kalouska

1984 - Absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, ve stejném roce vstoupil do Československé strany lidové (předchůdkyně KDU-ČSL).

Únor 1990 - Po šesti letech, kdy pracoval v gumárenském podniku Mitas Praha jako technolog a vedoucí investičního útvaru, se stal státním úředníkem. Nastoupil do odborného útvaru místopředsedy české vlády, od července 1992 působil v Úřadu vlády ČSFR jako ředitel odboru poradců místopředsedy vlády.

Leden 1993 - Stal se ekonomickým náměstkem ministra obrany, ve funkci vydržel do ledna 1998. Kalouskovo působení na ministerstvu, kde zodpovídal za rozpočet a akvizice, dodnes zmiňují jeho kritici.

20. června 1998 - za lidovce byl poprvé zvolen poslancem, členem Sněmovny je dodnes (s výjimkou přestávky mezi srpnem a říjnem 2013 po rozpuštění horní komory); od roku 2010 kandidoval za TOP 09, naposledy byl zvolen v říjnu 2013.

26. května 1999 - byl zvolen místopředsedou KDU-ČSL, ve funkci zůstal do dubna 2001.

17. července 2002 - stal se předsedou vlivného rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny, rezignoval v březnu 2005 kvůli kauze kolem bytu jeho tehdejší manželky. Později působil ve stejném výboru jako místopředseda.

Listopad 2002 - byl zvolen zastupitelem města Bechyně, v zastupitelstvu působil dvě funkční období do roku 2010.

8. listopadu 2003 - byl zvolen předsedou KDU-ČSL. Na předsednickou funkci rezignoval v srpnu 2006 poté, co se ve straně zvedla vlna odporu proti jeho rozhovorům s ČSSD o vládě, která by se musela opírat o komunisty.

Srpen až září 2006 - krátce působil jako šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL.

9. ledna 2007 - Byl poprvé jmenován ministrem financí, a to v koaliční vládě Mirka Topolánka (ODS). Ve funkci skončil spolu s celým kabinetem v květnu 2009.

Červen 2009 - opustil řady KDU-ČSL a stál u zrodu nové politické strany TOP 09. V listopadu 2009 byl zvolen jejím prvním místopředsedou.

13. července 2010 - byl podruhé jmenován ministrem financí, tentokrát v koaličním kabinetu Petra Nečase (ODS). Také v tomto případě ve funkci skončil s celou vládou, a to v červenci 2013.

Únor 2012 - po 28 letech manželství se rozvedl s manželkou Radkou, s níž má dvě děti.

27. listopadu 2013 - byl zvolen předsedou poslaneckého klubu TOP 09, ve funkci nahradil Petra Gazdíka. Předtím se neúspěšně ucházel o funkci místopředsedy Sněmovny.

29. listopadu 2015 - sněm podle očekávání zvolil Kalouska předsedou TOP 09. V čele strany nahradil Karla Schwarzenberga, který se stal čestným předsedou TOP 09.

  • 183Diskuse
Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

On-line reportáž

Kauza Čapí hnízdo
Podrobně sledujeme demonstrace za konec Andreje Babiše v roli premiéra.
20:07
„Přicházím ze Senátu, kde jsme dneska schválili koalici bez hnutí ANO,“ ohlásil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který na pódiu vystřídal senátora Václava Hampla.
19:55
„Dejte najevo svůj názor,“ vyzval Marian Jurečka dav k aktivitě v dalších dnech.

Najdete na Lidovky.cz