Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Kalousek končí, lidovci přestali jednat s ČSSD

Česko

  18:45aktualizováno  20:13
PRAHA - Myšlenka menšinové vlády křesťanských demokratů a ČSSD, jejíž vznik by umožnili komunisté, zkrachovala. KDU-ČSL totiž ukončila jednání se sociální demokracií. Řekl to předseda strany Miroslav Kalousek, který zároveň oznámil svou rezignaci.

Kalousek, Paroubek. foto: Volfík René ČTK

Šéf lidovců oznámil svou rezignaci po dnešním jednání širšího vedení strany. To rozhodlo o tom, že lidovci nebudou ve vládě, která by se jakkoli opírala o komunisty.

Kalousek dodal, že poslancem zůstává. Prohlásil, že k rezignaci se rozhodl již poté, co ODS začala s ČSSD vyjednávat o menšinové vládě občanských demokratů doplněné o nestraníky. Cítil prý ale povinnost ještě před svým odchodem vyjednat pro KDU-ČSL takový koncept, který by jí zajistil politickou budoucnost. Jeho návrhy ale v KDU-ČSL neuspěly a Kalousek odešel z čela strany již dnes.

Regiony se začaly bouřit
Celostátní výbor KDU-ČSL se sešel poté, co Kalousek ve čtvrtek připustil menšinovou vlády KDU-ČSL a ČSSD, která by vznikla i díky toleranci komunistů. Ústupek vysvětlil tím, že tak brání dohodě ČSSD a ODS na změně volebního systému, která by omezila politickou pluralitu a poškodila menší strany. Dlouholetý hlasitý kritik spolupráce s KSČM Kalousek tím vyvolal bouři nevole ve vlastní straně. Křesťanští demokraté v některých regionech volají po odchodu celého předsednictva, kabinet opřený o KSČM odmítají.

"Já jsem se rozhodl (k rezignaci) poté, co Mirek Topolánek předložil koncept, kterému říkám velká koalice, nebo opoziční smlouva turbo, tedy koncept menšinové vlády s účastí takzvaných nestranických odborníků. Po tomto aktu jsem se rozhodl rezignovat na pozici předsedy KDU-ČSL prostě proto, že se zhroutil politický koncept, kterému jsem dlouhodobě věřil a ve kterém jsem spatřoval budoucnost české politické scény," uvedl. Otázkou prý bylo jen to, kdy rezignovat.

Východiska pro KDU-ČSL v situaci "bipolarity politické scény", neboli směřování k systému dvou velkých stran, viděl ve dvou možných řešeních. Jedním z nich byl dlouhodobý středopravý volební blok po vzoru německé CDU/CSU. Kalousek zjevně hovořil o plánech založit na podobném principu spojenectví ODS a KDU-ČSL, o němž se před několika týdny opravdu spekulovalo. Diskuse v členské základně ale podle Kalouska ukázala, že tento koncept v KDU-ČSL neprosadí.

Druhou možností pak byla právě debata s ČSSD o účasti v menšinové vládě, případně tolerované i komunisty. "Aby byla rozbita ona bipolarita (dvou velkých stran)," uvedl Kalousek.

Dodal, že další řešení nezná, a proto uvolňuje místo v čele strany někomu, kdo východisko najde. "Já jsem pevně přesvědčen, že se mu to podaří," řekl. Stranu nyní řídí první místopředseda Jan Kasal. Mimořádný sjezd Kalousek nepokládá za nezbytný. Celostátní konference, nejvyšší orgán mezi sjezdy, se sejde již v pondělí, aby rozhodla o další směřování KDU-ČSL.

Paroubek: Vládu ODS nepodpoříme
Sociální demokraté krátce po Kalouskově prohlášení oznámili, že nepodpoří vládu ODS, kterou chce do konce příštího týdne navrhnout prezidentovi Klausovi předseda ODS Mirek Topolánek. Na tiskové konferenci to po zasedání předsednictva ČSSD řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

K dnešní rezignaci předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska uvedl, že jeho rozhodnutí jednat o menšinové vládě společně s ČSSD bylo odvážné a on ho oceňuje. Vyjednávání s KDU-ČSL byl podle Paroubka manévr, kterým jeho strana chtěla odblokovat povolební situaci. Situaci v KDU-ČSL komentovat nechtěl, více podle něj napoví příští dny a pondělní celostátní konference křesťanských demokratů.

Taková situace, která by vyžadovala předčasné volby, podle Paroubka zatím nenastala a je potřeba ještě jednat. Dosavadní postup vedení strany byl dnes schválen všemi hlasy, uvedl.

Sociální demokraté se dnes také v tiskovém prohlášení ohradili proti textu dohody mezi ODS a ČSSD, který zveřejnil Topolánek. Poslední návrh dohody o ustavení menšinové vlády ODS odsouhlasené vyjednávači ODS a ČSSD dal Topolánek novinářům, aby dokázal, že nepřipravoval kroky proti malým stranám. "Text dohody, který rozdala Občanská demokratická strana dnes na tiskové konferenci, byl jednostranně upraven zástupci ODS bez toho, aniž by jej jakýkoliv zástupce ČSSD viděl, či dokonce autorizoval," uvedl mluvčí ČSSD Zbyněk Rýpar. Vedení ČSSD se podle něj zejména distancuje od jakékoliv formulace týkající se rovné daně.

Pět dní jednání

Pondělí 21.srpna
ČSSD na zasedání svého vedení rozhodla, že bude dále jednat s ODS o toleranci menšinové vlády v čele s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Ještě před jednáním předsednictva sice odstupující premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že chce jednání s ODS ukončit, svůj názor ale změnil.

Úterý 22. srpna
Topolánek a Paroubek se nedokázali shodnout na tom, kde se sejdou a v jakém počtu, jednání se proto nekonalo. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek po schůzce s Topolánkem řekl, že lidovci nepodpoří vládní koncept menšinového kabinetu ODS tolerovaného opoziční ČSSD. Paroubek prohlásil, že sociální demokraté jsou ochotni se dohodnout na toleranci menšinového kabinetu občanských demokratů, chtějí si ale zachovat určitý vliv na vládu a posoudit záměry některých ministrů nominovaných do vlády za ODS.

Středa 23. srpna
Z vyjádření předsedů ODS a ČSSD, kteří se sešli v Kramářově vile, vyplynulo, že jednání již nebudou problémem a že by během příštích dnů mohli uzavřít dohodu o menšinové vládě ODS. O programu se chtěli dohodnout do konce týdne, plánovali například změnu volebního zákona tak, aby bránil patovým výsledkům.

Čtvrtek 24. srpna
Předsedové ODS a Strany zelených Mirek Topolánek a Martin Bursík se dohodli na formálním ukončení trojkoalice. Paroubek oznámil, že ČSSD ukončila jednání s ODS o podpoře její menšinové vlády. Kalousek přijal Paroubkův návrh ke konzultacím o programových otázkách menšinové vládní koalice, jež by hledala podporu napříč stranami; Kalousek připustil, že by kabinet mohl vzniknout i díky toleranci komunistů. Označil to ze své strany za velký ústupek, který ho netěší, na druhou stranu ale trvá na tom, že ČR se musí vrátit k "čistému poměrnému" volebnímu systému. Podporu takové vládě odmítli zelení i ODS. Občanští demokraté večer oznámili, že chtějí sestavit vládu, která by zemi dovedla v příštím roce k předčasným volbám. Pro svůj přechodný kabinet by se mohli snažit získat i podporu komunistů.

Pátek 25. srpna
04:00 - Skončilo jednání, na kterém se ČSSD a KDU-ČSL dohodly na některých prioritách možného koaličního programu.
10:00 - Brněnští lidovci vyzvali Kalouska a předsednictvo k okamžitému odstoupení kvůli ochotě jednat o vládě s ČSSD za případné podpory komunistů. Přidali se i zástupci dalších krajů.
10:30 - Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik řekl, že jeho strana považuje předčasné volby za poslední řešení.
11:00 - Politické grémium sociální demokracie schválilo dosavadní postup jednání mezi ČSSD a KDU-ČSL.
12:00 - Místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Tomáš Kvapil řekl, že by nepodpořil menšinovou vládu, která by vznikla díky toleranci komunistů. - Paroubek odmítl informace, že KDU-ČSL nabídl půlku vládních křesel v případném menšinovém kabinetu obou stran. Zastoupení lidovců ve vládě by však podle něj mělo být silné.
14:30 - Topolánek v otevřeném dopise Kalouskovi oznámil, že ODS nepřipravovala při jednáních s ČSSD o nové vládě změnu volebního systému, která by poškodila malé strany.
15:30 - Topolánek oznámil, že chce koncem příštího týdne jít s projektem menšinové vlády ODS za prezidentem republiky.
18:30 - Po jednání širšího vedení lidovců Miroslav Kalousek oznámil, že KDU-ČSL ukončila jednání s ČSSD o menšinové vládě. Kalousek také řekl, že odchází z čela strany.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč