Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 8 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek: O zlém čaroději Bartákovi a statečném princi Vondrovi

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: ČTK

PRAHA O armádních zakázkách z posledních let, které vzbuzují pochybnosti v souvislosti s osobou exministra obrany Martina Bartáka, vždy jednomyslně rozhodovala celá vláda, zdůraznil ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Například o transportérech Pandur či o dopravních letadlech CASA hlasoval kladně nejen on sám, ale i tehdejší další členové vlády Petr Nečas a Alexandr Vondra (oba ODS), tedy nynější premiér a ministr obrany. Kalousek to řekl v Otázkách Václava Moravce.

Kalousek zdůraznil, že odmítá "pohádky o zlém čaroději Bartákovi a statečném princi Vondrovi", neboť o nyní zpochybňovaných zakázkách rozhodovala vláda jako celek a ministři nejsou "nevědomá telata".

"Nebudu se tvářit, že jsem tady tenkrát nebyl, neměl jsem s tím nic společného, jen to vyšetřuju, a pokud je něco špatně, tak za to může jen ten ošklivý Barták," poznamenal Kalousek.

Jemu samotnému jako bývalému náměstkovi ministra obrany prý také "byla maska zlého čaroděje nasazována" a trvalo 14 let, než se zbavil podezření, že byl nějak zapojen do armádních zakázek z poloviny 90. let.

Ministr obrany Martin Barták.

Barták, který po změně vlády nastoupil jako náměstek právě na Kalouskovo ministerstvo financí, je nyní na neplaceném volnu poté, co jej někdejší velvyslanec USA v ČR a vysoce postavený člen vedení Tatry William Cabaniss veřejně obvinil z žádosti o úplatek.

Kalousek se s Bartákem dohodl, že další rozhodnutí učiní v okamžiku, kdy vyšetřovatelé ve věci někoho obviní. Divil by se prý, kdyby závěry nebyly k dispozici do tří měsíců.

Na jeho úřadě se Barták "nedopustil ničeho jiného než tvrdé práce", řekl Kalousek. Cabanisse prý ministr nikdy za nevěrohodného člověka nepokládal, nemá však důvod nevěřit ani Bartákově obhajobě, že obvinění proti němu je vykonstruované.

Proč až po třech letech?

Kalouskovi je jasné, že mu nynější postup vůči Bartákovi neprospívá. Cítil by se prý však ještě hůře, kdyby udělal ukvapený soud, který by se poté ukázal jako chybný.

Podle ministra financí by se policejní vyšetřovatelé měli zabývat "pozoruhodnými otázkami", které souvisí s tím, že Cabaniss vystoupil se svým obivněním až tři roky poté, co se celá událost stala.

Kalousek připustil, že přímé oslovení Tatry, aby dodala armádě nákladní auta bez výběrového řízení, nebylo v pořádku. Přesto prý tehdy americké velvyslanectví nijak neprotestovalo, ačkoliv jindy na absenci vyhlášení výběrového řízení upozorňovalo.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...