Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Kalousek viní Vondru z lobbingu

Česko

TOP 09 a ODS: další střet * Kalousek tvrdí, že Vondra protlačoval pandury *Ten to odmítá: Jen jsem informoval

PRAHA Ve středu si okázale slibovali, že problémy uvnitř vlády budou řešit mezi sebou, a nikoliv přes média. Korupční kauza bývalého náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivy ale už tak napjaté vztahy mezi lídry ODS a TOP 09 vyostřila do nevídaných mezí.

První místopředseda topky a ministr financí Miroslav Kalousek nyní při obhajobě exministra a svého náměstka Martina Bartáka otevřeně obviňuje šéfa resortu obrany Alexandra Vondru z lobbování ve prospěch zbrojařské firmy Steyr a jejího amerického vlastníka General Dynamics v kabinetu Mirka Topolánka. Právě Topolánkova vláda přitom rozhodla o nákupu 107 pandurů za čtrnáct miliard korun. Poté co v roce 2007 Steyru vypověděla smlouvu na nákup 199 transportérů Pandur za 20,8 miliardy korun, podepsanou ministrem obrany ve vládě Jiřího Paroubka Karlem Kühnlem v roce 2006. Navíc už po volbách, ve kterých zvítězila ODS a sestavovala středopravý kabinet s lidovci a zelenými.

„Saša Vondra byl nejaktivnější člen vlády, který nejvíc prosazoval, abychom učinili se Steyrem a General Dynamics dohodu. Nejvíc s námi se všemi hovořil a naléhal na to, abychom to udělali kvůli dobrým vztahům s firmou General Dynamics,“ řekl LN Kalousek.

„Myslím, že jsem zdaleka nebyl sám, koho oslovoval a říkal: Prosím tě, vzpamatuj se, musíme to s tím Steyrem podepsat, mně tady píše esemesky a volá Robertson, bývalý generální sekretář NATO, a hrozně na mě naléhá, abychom to podepsali,“ dodal. George Robertson v té době pracoval v soukromém sektoru pro akcionáře výrobce pandurů. Kalousek tvrdí, že pro nákup transportérů zvedl ruku právě kvůli Vondrovým argumentům.

„Nevím, zda jsem se rozhodl správně, ale rozhodl jsem se s plnou odpovědností, kterou ponesu. Jestli se dnes kdokoliv z tehdejších členů chce své odpovědnosti zbavit a házet to na někoho, kdo nerozhodoval, protože Martin Barták (tehdy náměstek na obraně – pozn. red.) v té vládě neseděl, tak to je velmi nefér,“ podotkl Kalousek.

„Já jsem nikoho nepřesvědčoval, já si vzpomínám, že jsem tehdy některé členy vlády a premiéra informoval o tom, že George Robertson vyjadřoval určité znepokojení nad tím, když se vláda rozhodla vypovědět úvodní smlouvu o nákupu 200 kusů transportérů Pandur. Ale myslím si, že moje informace byla, že jsem prostě předal dopisy, které George Robertson tehdy posílal, a to je všechno,“ uvedl

Vondra.

Pokračování na straně 3

Kalousek viní Vondru...

Dokončení ze strany 1

Alexandr Vondra tvrdí, že si ani nepamatuje, že by tehdy o věci mluvil přímo s Kalouskem. „Já jsem informoval ministra obrany a premiéra, ale oni to stejně věděli, protože stejný dopis jako jsem dostal já, dostali i oni,“ podotkl tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti a dnes šéf resortu obrany.

Názor Robertsona, který v roce 2007 pracoval pro akcionáře Steyru a jehož názor tedy neměl mít pro členy vlády váhu, podle něj byl jen dílčí informací. „Myslím si, že to má přesně tu váhu, kterou to může mít jako určitá dílčí informace. Rozhodně to není informace, která tehdy měla zásadní vliv na rozhodování české strany. Ta se tehdy rozhodovala podle toho, jaké jsou potřeby armády ČR,“ podotkl Vondra.

Zda při nákupu pandurů hrála roli korupce, začne 10. září vyšetřovat společný česko-rakouský tým. Volbami to neskončí Spory mezi premiérem Nečasem a Vondrou na jedné a Kalouskem na druhé straně přerůstají obvyklé „škádlení“ mezi koaličními partnery. Už ve čtvrtek například Kalousek Vondru napadl kvůli šéfovi zahraničních akvizic ČEZ, lobbistovi a členu ODS z Prahy 4 Vladimíru Schmalzovi, který prý „chodí po Praze a vypráví, že dokáže cokoliv domluvit s Alexandrem Vondrou“. Faktem přitom je, že podle informací LN byl Schmalz hlavním Vondrovým vyjednavačem před mimořádným kongresem ODS, kde se Vondra nečekaně dostal na post místopředsedy strany.

Z druhé strany zase na Kalouska zaútočil Nečas, když mluvil o tom, že „korupční chobotnice vznikla na ministerstvu obrany už v polovině 90. let“. Tedy v době, kdy tam byl náměstkem právě Kalousek. Ten ale okamžitě připomněl, že tam tehdy ve stejné pozici působil i Nečas.

Právě tam tehdy začala animozita mezi Nečasem a Kalouskem, která přetrvává dodnes a přenesla se i na k premiérovi velmi loajálního Vondru. Vzhledem k tomu si ani členové ODS a TOP 09 nemyslí, že jde pouze o „předvolební nervozitu“ mezi oběma stranami a očekávají, že přestřelky budou pokračovat i po podzimních volbách.

***

NA OBRANU NÁMĚSTKA BARTÁKA

Kalousek: Jestli se dnes kdokoliv z tehdejších členů vlády (Topolánkovy) chce zbavit odpovědnosti a házet to na někoho, kdo nerozhodoval, protože Barták (tehdy náměstek na obraně) v té vládě neseděl, tak to je nefér.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!