Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Kalouskův gumař' věnoval Schwarzenbergovi 2,5 milionu

Česko

  7:03
PRAHA - Prezidentský kandidát TOP 09 Karel Schwarzenberg je bohatší o 2,5 milionu korun. Dosud největší sponzorský dar mu poslal Tomáš Němec, podnikatel, miliardář a přítel místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

Karel Schwarzenberg foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Peníze na transparentní účet dorazily 26. listopadu, jenže v kolonce odesílatel je nicneříkající název účtu NEMEC NEMEC C/A. Server Lidovky.cz se proto zajímal, kdo za štědrým darem ve skutečnosti stojí. "Je to podnikatel Tomáš Němec, předseda České gumárenské společnosti. Darovací smlouva už je na cestě," potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí Schwarzenbergovy kampaně Marek Pražák.

ČTĚTE TAKÉ:

Proč podnikatel neodeslal peníze pod svým jménem, Pražák netuší. "To, jak je to napsáno, my bohužel neovlivníme, záleží na tom, jak to zadá dárce, my neumíme ovlivnit, aby to tam bylo inteligentně napsané," řekl k tomu.

Podpořil i TOP 09

Němec na politickou kampaň nepřispívá poprvé, v roce 2009 podpořil i samotnou TOP 09. S Oldřichem Šlemrem, který s ním Českou gumárenskou společnost vlastní, poslal dva miliony korun. "Jsou to kluci, se kterými jsem začínal v Mitasu po škole. To, že si vzpomněli na starého kolegu, se kterým se tu a tam vídají, a rozhodli se podpořit jeho stranu, beru jako projev mimořádné kolegiální solidarity mezi námi starými gumaři,“ reagoval tehdy na dar Kalousek.

Pod Českou gumárenskou společnost patří společnosti Mitas, Continental, Rubena a Sico Rubena. Němec navíc vlastní i společnost Snowhill, která bude od letošního roku se společností Tatry Mountain Resorts ze skupiny J&T provozovat lukrativní lyžařský areál ve Špindlerově Mlýně. Němcovi zároveň patří deset procent akcií skiareálu. Majoritní podíl patří ČSTV, třetinový lyžařskému svazu.

Transparentní účet Karla Schwarzenberga

Schwarzenberg sám na boj o Hrad věnoval dva miliony, pět milionů dostal od své domovské TOP 09, půl milionu mu přispěl uhlobaron Zdeněk Bakala. Celkem pro kampaň nasbíral přes deset milionů korun.

Autor:

Pronájem moderního bytu 3kk, 78m2 v RD se zahradou v Chlumci nad Cidlinou
Pronájem moderního bytu 3kk, 78m2 v RD se zahradou v Chlumci nad Cidlinou

Havlíčkova, Chlumec nad Cidlinou - Chlumec nad Cidlinou IV, okres Hradec Králové
15 500 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat