Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Kalouskův gumař' věnoval Schwarzenbergovi 2,5 milionu

Česko

  7:03
PRAHA - Prezidentský kandidát TOP 09 Karel Schwarzenberg je bohatší o 2,5 milionu korun. Dosud největší sponzorský dar mu poslal Tomáš Němec, podnikatel, miliardář a přítel místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

Karel Schwarzenberg foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Peníze na transparentní účet dorazily 26. listopadu, jenže v kolonce odesílatel je nicneříkající název účtu NEMEC NEMEC C/A. Server Lidovky.cz se proto zajímal, kdo za štědrým darem ve skutečnosti stojí. "Je to podnikatel Tomáš Němec, předseda České gumárenské společnosti. Darovací smlouva už je na cestě," potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí Schwarzenbergovy kampaně Marek Pražák.

ČTĚTE TAKÉ:


Proč podnikatel neodeslal peníze pod svým jménem, Pražák netuší. "To, jak je to napsáno, my bohužel neovlivníme, záleží na tom, jak to zadá dárce, my neumíme ovlivnit, aby to tam bylo inteligentně napsané," řekl k tomu.

Podpořil i TOP 09

Němec na politickou kampaň nepřispívá poprvé, v roce 2009 podpořil i samotnou TOP 09. S Oldřichem Šlemrem, který s ním Českou gumárenskou společnost vlastní, poslal dva miliony korun. "Jsou to kluci, se kterými jsem začínal v Mitasu po škole. To, že si vzpomněli na starého kolegu, se kterým se tu a tam vídají, a rozhodli se podpořit jeho stranu, beru jako projev mimořádné kolegiální solidarity mezi námi starými gumaři,“ reagoval tehdy na dar Kalousek.

Pod Českou gumárenskou společnost patří společnosti Mitas, Continental, Rubena a Sico Rubena. Němec navíc vlastní i společnost Snowhill, která bude od letošního roku se společností Tatry Mountain Resorts ze skupiny J&T provozovat lukrativní lyžařský areál ve Špindlerově Mlýně. Němcovi zároveň patří deset procent akcií skiareálu. Majoritní podíl patří ČSTV, třetinový lyžařskému svazu.

Transparentní účet Karla Schwarzenberga

Transparentní účet Karla Schwarzenberga

Schwarzenberg sám na boj o Hrad věnoval dva miliony, pět milionů dostal od své domovské TOP 09, půl milionu mu přispěl uhlobaron Zdeněk Bakala. Celkem pro kampaň nasbíral přes deset milionů korun.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK BRNO (AŽ 30.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Mohlo by vás zajímat