„Už si ani nepamatuji, kdy jsme to dělali naposledy. Místo máme vyčleněné každoročně, pokyn k takovému kroku ale musí zaznít z radnice,“ poznamenal Leoš Chasák z akciové společnosti Brněnské komunikace, která zajišťuje údržbu hlavních silnic v Brně. Pro vyvážení sněhu vyčlenili obří parkoviště u Ústředního hřbitova, které má teoreticky kapacitu pro tisíce metrů krychlových sněhu. „Tam by sníh postupně odtával,“ dodal. V nouzi pak připadá v úvahu například i ze dvou třetin vypuštěná Brněnská přehrada.
V Jeseníku jsou připraveni odvážet hromady sněhu do bývalých kasáren. „Plocha u někdejšího heliportu se naposledy zaplnila v roce 2006, kdy tu byl kalamitní stav,“ připomněl Tomáš Polák z tamních technických služeb. Podle něj je třeba svoz pečlivě zvažovat. „Pokud by se svážela například prosolená masa sněhu, nesmí se dostat k vodním tokům,“ dodal. A po roztátí musejí místo uklidit.
Na to, že by některé obce chtěly přebytečný sníh uklízet shrnutím do vody, se připravují vodohospodáři. „Vždy je nezbytné vyhodnotit místní podmínky, aby se například v hypotetickém případě koryto nezacpalo. Náš dispečink je připraven v případě podobného kalamitního stavu poradit,“ doplnil Antonín Tůma z Povodí Moravy. Obce ale mají zásadní podmínku - ani do řek totiž nelze kvůli ekologickým limitům sypat prosolené masy sněhu. Sůl, která při teplotách blízkých nule pomáhá sníh rozpouštět, je při teplotách hluboko pod nulou neúčinná a jenom by ohrozila život ve vodě.