Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Kam v Evropě vyrazit na túru

Česko

Ještě před tím, než si zabalíte batoh a vyrazíte bezhlavě z domova, je dobré odhadnout své síly. „Mezi nejčastější příčiny problémů při vysokohorské turistice patří podcenění vlastních schopností a zkušeností s pohybem v horách,“ varuje Ján Kušnirák, záchranář ze slovenských Vysokých Tater.

Podle zkušeností a sil je také dobré vybrat vhodnou trasu. Česká republika nabízí široké možnosti, a pokud s turistikou teprve začínáte, je výhodné i levné zkusit to doma. Pro Evropu neobvykle hustá síť přehledně značených cest pokrývá rovnoměrně celé území Čech a nedovolí zabloudit ani v nejodlehlejších koutech země. K nejoblíbenějším oblastem patří Krkonoše a Šumava, romantická pískovcová skalní města v Českém ráji nebo některé z divokých říčních údolí, vytvořené například Dyjí na Moravě, Vydrou na Šumavě či Střelou v západních Čechách.

Náročný terén? U nás ne Pro náročnější trasy je možné zavítat například do ukrajinských Karpat. Ty nabízejí divokou přírodní scenerii, ve které můžete potkat vlka či medvěda, narazit na velká stáda ovcí a krav či volně pasoucích se koní na rozlehlých poloninách. Tábořit můžete prakticky kdekoliv, sem tam narazíte na zastrčené vesničky s přátelskými obyvateli. Na udržované a dobře značené chodníky, horské chaty, asfaltové silnice a lanovky zapomeňte. Výjimkou je Siněvirský národní park a několik dalších oblastí, kde se postupně buduje turistické značení.

Nadmořskou výšku až 2500 metrů můžou nabídnout liduprázdné rumunské hory. Oblíbený je přechod hřebene v pohoří Fagaraš (Fagaraš), pokud se chcete vyhnout turistickému ruchu úplně, zkuste pohoří Iezer Papusa, kde je možné putovat několik dní, aniž byste potkali jediného člověka.

Exotičtější možnosti nabízí Korsika či Madeira, kde můžete sledovat z horských výšin moře pod sebou. Extrémnější podmínky zase najdete v italských Dolomitech, rakouských nebo Julských Alpách, které se převážnou částí nacházejí na území Slovinska.

Autor: