Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kamenosochaři dál pracují na Mariánském sloupu pro Prahu, povolení stále nedostali

101. výročí stržení sloupu si lidé připomínali od rána, kdy se v Týnském chrámu konala mše k uctění Panny Marie, večer se u základního kamene sešlo několik desítek příznivců obnovy díla. foto: ČTK

Praha - Tým kamenosochařů v čele s Petrem Váňou dál pracuje na Mariánském sloupu pro Prahu. Dílo dokončuje od června na lodi v přístavišti na Vltavě. Původně tu sochaři měli kotvit měsíc, sloup chtěli instalovat na Staroměstském náměstí. Dosud ale nezískali potřebná povolení. Pražští zastupitelé ke konci června odmítli stavbu povolit. U příležitosti 101. výročí stržení sloupu se v neděli příznivci Mariánského sloupu sešli u základního kamene, přinesli květiny a svíce a modlili se.
  19:18

‚Strážníci mě táhli po zemi‘. Spory při obnově Mariánského sloupu v Praze se vyhrocují

Společnost pro obnovu Mariánského sloupu stále věří, že se jí podaří záměr realizovat. Nyní má zažádáno o prodloužení stavebního povolení, řekl v neděli Váňa.

K základnímu kameni Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí se v 17:00 sešlo několik desítek příznivců obnovy díla. Dorazilo také několik odpůrců s transparenty. Pobožnost ale nijak nenarušovali. Výročí Mariánského sloupu si spolek příznivců připomínal již od rána, kdy se v Týnském chrámu konala mše k uctění Panny Marie.

Sochař Petr Váňa (vpravo) nakládal s pomocí jeřábu na loď ve Staré Boleslavi u...
101. výročí stržení sloupu si lidé připomínali od rána, kdy se v Týnském chrámu...

Mariánský sloup je od června kompletně v hlavním městě. Váňa v červnu po řece přivezl zhruba 250 kamenů. Na lodi od té doby dokončuje korintskou hlavici. Lidé se mohou na loď každý čtvrtek chodit na práci kamenosochařů dívat. „Budeme tu určitě do 17. listopadu,“ uvedl Váňa.

Nemá všechna povolení, přesto chce sochař Váňa na Staroměstkém náměstí stavět Mariánský sloup

Váňa se svými spolupracovníky v červnu umístil část balustrády na Staroměstské náměstí. Od Prahy 1 dříve získali povolení na umístění stavby. Práce podle něj měly být zahájeny nejpozději v červenci. Bez platného záboru jim ale nebylo povoleno stavbu na místě zahájit. Kameny tedy ze Staroměstského náměstí sochaři odvezli. „Žádali jsme o prodloužení stavebního povolení. Úřad to nezamítl, ale do konce roku musíme doplnit 34 razítek, máme asi polovinu,“ uvedl Váňa.

Spor kolem Mariánského sloupu v Praze trvá od 90. let. Zastánci obnovení ho považují za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné umělecké dílo, od něhož se odvíjelo barokní sochařství v Čechách. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.

Autor:

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...