Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Začaly práce na stavbě repliky mariánského sloupu. Na místo dorazil i mluvčí prezidenta Ovčáček

Začaly práce na stavbě repliky mariánského sloupu. foto:  Petr Topič, MAFRA

Aktualizováno
Praha - Na Staroměstském náměstí v Praze začaly práce na stavbě repliky mariánského sloupu. Už v pondělí tak odstartoval archeologický průzkum, následovat budou práce na základně a od konce dubna do poloviny září by se na ni měl usazovat sloup s Pannou Marií.
  9:15aktualizováno  16:26

Dva muži v oranžových reflexních vestách zvedají na pneumatiky za pomoci páčidel těžký kovový poklop kanalizace. „To bude dobrý,“ usoudí jeden z nich po chvilce nahlížení do útrob Prahy. Kolem nich už postává hlouček zvědavců s telefony a fotoaparáty, kteří jim nahlížejí přes rameno.

Asi dva metry od nich zírá na ospalé pondělní ráno v metropoli díra v dlažbě Staroměstského náměstí. Na jejím místě by měl po letitých dohadech brzy stát mariánský sloup. Pro jedny symbol opomíjeného období české historie, pro druhé symbol útlaku a církevní lobby.

Stavba Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.
Stavba Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

„Úmyslného poškození se nebojíme, někdo s tím nesouhlasí, ale proto máme svobodu,“ prohazuje muž, který pomalu vyvádí novináře a zvědavce pryč ze „stavby“, jak nazývá malý výsek uprostřed slavného pražského náměstí oplocený kovovým plotem, který je uchycený v dlažbě dlouhými hřeby.

Novinářů či historických nadšenců je tu ostatně více než než samotných dělníků, jimž sekunduje pouze malý nákladní vůz, na němž přijel okolo 8.30 malý bagr s vidlicí vpředu. Kostkám vyndaným z pokrývky země „staromáku“ se dostává patřičné péče - jsou obaleny umělohmotnou fólií a naloženy na palety.

Kromě oplocené stavební rezervace se ale stavba sloupu do dění v centru metropole nikterak nepromítá. „Ani nevím, že tam něco dělají, nevšimla jsem si toho, když jsem šla ráno do práce,“ říká servírka Renata z kavárny hned naproti probíhající stavbě.

Dělníci odkrývají původní základy mariánského sloupu.

Dělníci v 10.15 vyndavali z dlažby náměstí další a další kostky. Chtějí tak odkrýt původní základy, které mimo jiné pomohou určit, kde přesně se sloup nacházel. Umístění sloupu prý ale budou ještě konzultovat s astronomem, neboť sloup původně sloužil částečně i jako sluneční hodiny, které ukazovaly tzv. „pražský čas“. Ten se měl údajně o šest minut lišit od toho reálného.

Odpůrce mariánského sloupu.

Na místě je například mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, ale i jeden odpůrce stavby sloupu. Ten zde stojí s transparentem. Přihlížejícím vysvětluje, že Panna Marie není žádná modla. Právě její socha má figurovat na vrcholu sloupu.

Kontroverzní Mariánský sloup se zřejmě vrátí na Staroměstské náměstí. Loni jeho instalaci zabránila policie

U mariánského sloupu bude živo i v pondělí odpoledne. Na Staroměstské náměstí totiž svolává Komunistická strana Čech a Moravy petiční akci. Tou chce vyvolat referendum. Celá akce nese název Máme právo říct ne stavbě mariánského sloupu.

„Petici jsme vyhlásili hned poté, co v lednu zastupitelé schválili podporu sloupu,“ řekla ČTK Marta Semelová, pražská zastupitelka a komunistická poslankyně. Podpisy sbírala odpoledne na náměstí přímo u staveniště. Podpisy prý zatím sečtené nemají.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!