Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Začaly práce na stavbě repliky mariánského sloupu. Na místo dorazil i mluvčí prezidenta Ovčáček

Začaly práce na stavbě repliky mariánského sloupu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Začaly práce na stavbě repliky mariánského sloupu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha  Na Staroměstském náměstí v Praze začaly práce na stavbě repliky mariánského sloupu. Už v pondělí tak odstartoval archeologický průzkum, následovat budou práce na základně a od konce dubna do poloviny září by se na ni měl usazovat sloup s Pannou Marií.

Dva muži v oranžových reflexních vestách zvedají na pneumatiky za pomoci páčidel těžký kovový poklop kanalizace. „To bude dobrý,“ usoudí jeden z nich po chvilce nahlížení do útrob Prahy. Kolem nich už postává hlouček zvědavců s telefony a fotoaparáty, kteří jim nahlížejí přes rameno.

Asi dva metry od nich zírá na ospalé pondělní ráno v metropoli díra v dlažbě Staroměstského náměstí. Na jejím místě by měl po letitých dohadech brzy stát mariánský sloup. Pro jedny symbol opomíjeného období české historie, pro druhé symbol útlaku a církevní lobby.

Stavba Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.
Stavba Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

„Úmyslného poškození se nebojíme, někdo s tím nesouhlasí, ale proto máme svobodu,“ prohazuje muž, který pomalu vyvádí novináře a zvědavce pryč ze „stavby“, jak nazývá malý výsek uprostřed slavného pražského náměstí oplocený kovovým plotem, který je uchycený v dlažbě dlouhými hřeby.

Novinářů či historických nadšenců je tu ostatně více než než samotných dělníků, jimž sekunduje pouze malý nákladní vůz, na němž přijel okolo 8.30 malý bagr s vidlicí vpředu. Kostkám vyndaným z pokrývky země „staromáku“ se dostává patřičné péče - jsou obaleny umělohmotnou fólií a naloženy na palety.

Kromě oplocené stavební rezervace se ale stavba sloupu do dění v centru metropole nikterak nepromítá. „Ani nevím, že tam něco dělají, nevšimla jsem si toho, když jsem šla ráno do práce,“ říká servírka Renata z kavárny hned naproti probíhající stavbě.

Dělníci odkrývají původní základy mariánského sloupu.

Dělníci odkrývají původní základy mariánského sloupu.

Dělníci v 10.15 vyndavali z dlažby náměstí další a další kostky. Chtějí tak odkrýt původní základy, které mimo jiné pomohou určit, kde přesně se sloup nacházel. Umístění sloupu prý ale budou ještě konzultovat s astronomem, neboť sloup původně sloužil částečně i jako sluneční hodiny, které ukazovaly tzv. „pražský čas“. Ten se měl údajně o šest minut lišit od toho reálného.

Odpůrce mariánského sloupu.

Odpůrce mariánského sloupu.

Na místě je například mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, ale i jeden odpůrce stavby sloupu. Ten zde stojí s transparentem. Přihlížejícím vysvětluje, že Panna Marie není žádná modla. Právě její socha má figurovat na vrcholu sloupu.

U mariánského sloupu bude živo i v pondělí odpoledne. Na Staroměstské náměstí totiž svolává Komunistická strana Čech a Moravy petiční akci. Tou chce vyvolat referendum. Celá akce nese název Máme právo říct ne stavbě mariánského sloupu.

„Petici jsme vyhlásili hned poté, co v lednu zastupitelé schválili podporu sloupu,“ řekla ČTK Marta Semelová, pražská zastupitelka a komunistická poslankyně. Podpisy sbírala odpoledne na náměstí přímo u staveniště. Podpisy prý zatím sečtené nemají.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!