Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Kamínky jako symbol osudů lidí

Česko

Sníh měl za konec světa, líčí studentka pohled uprchlíka, se kterým se setkala

OLOMOUC Příběhy súdánského uprchlíka, který poprvé viděl sníh a bělochy považoval za anděly, ale i matky postiženého chlapce z Běloruska. Ty všechny dostaly podobu symbolických kamenů. A staly se součástí Sochy příběhů v Olomouci. Dílo symbolizuje osudy, do nichž se tamní studenti více či méně zapojili.

Plastika vznikla na nádvoří Vyšší odborné školy sociální Caritas v Olomouci právě proto, aby se stala symbolickou schránkou příběhů ze zahraničních praxí studentů.

Například Hana Musilová si z Nizozemska přivezla příběh sedmadvacetiletého uprchlíka Feva ze Súdánu. Ve své zemi byl sice uznávaným šamanem, pak ale musel kvůli vlně násilí, při níž zemřela i jeho matka, uprchnout. „Má psychické problémy, které zřejmě zesílily kvůli tomu, co musel prožít. Do své vlasti se vrátit nemůže a v Nizozemsku mu nedali azyl. Při pohovoru s úředníky totiž kvůli psychickým potížím nebyl schopen řádně svoji situaci popsat a nyní je ve zcela bezvýchodné situaci,“ uvedla dívka.

Při prvních setkáních s mužem ji šokovala jeho naprostá neznalost věcí. „Neuměl číst ani psát, v Nizozemsku poprvé uviděl televizi, internet, prvního bělocha považoval za anděla a padání sněhu za jeden z posledních okamžiků světa. Pro nás Evropany je to něco naprosto nepředstavitelného,“ doplnila.

Právě studenti druhého ročníku oboru sociální a humanitární práce poznávali problematiku uprchlíků, migrantů či příslušníky národnostních menšin například v Arménii, Gruzii, Rumunsku či v Indii. „Letos vyjelo na zahraniční pobyty 24 studentů. V zahraničí pobývají zhruba jeden až tři měsíce. Studenti jezdí do nových destinací a tomu odpovídají i příběhy. Odráží se v nich neštěstí a problémy daných lokalit,“ řekl pedagog Ivo Mludek.

Místa praxe jim vybírá škola. „Studentům, kteří vyjíždějí, je obvykle kolem dvaceti let, jde o posluchače v denním studiu. Příběhy, které přivážejí, jsou často až neuvěřitelné,“ podotkla Dita Palaščáková z vedení školy.

Ačkoliv studenti často popisují bezvýchodné osudy lidí, s nimiž pracovali, z míry je to vyvést nemůže. „Přesně na tohle je ve škole cvičíme. Musí být připraveni na zátěžové situace,“ doplnil Mludek. Podle něj už je v soše vloženo více než sto kamenů. Ty leží uvnitř „přihrádek“ v dřevěné soše. Samotné kameny nepokrývá žádný text, ale v jejich sousedství je vyryto jméno člověka, jehož se příběh týká. A osud vylíčí přímo student, který s ním komunikoval.

Vyšší odbornou školu sociální založil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Zájemci v ní studují obor charitní a sociální činnost a sociální a humanitární práce. Ročně do školy nastoupí více než 100 studentů, kteří poté většinou pracují v charitních, sociálních a humanitárních službách. Škola má i dálkovou formu studia.

***

Lidské osudy dostaly podobu domu

Monument lidských osudů, který vytvořil sochař Lubomír Dostál, zdobí nádvoří školy od roku 2006. Výtvarné dílo připomíná dům s okny, která mají představovat pohled do duše.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: