Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Kampaň skončila, Marťani vpřed

Česko

STŘELNICE

Martin Bursík, toho času lídr kandidátky Strany zelených v Ústeckém kraji, vyzval své myšlenkové souputníky - ekologické aktivisty -, aby přestali blokovat dostavbu dálnice D8. Odpovědnost za průtahy podle Bursíka mají politici ČSSD, kteří prý otáleli s vydáním výjimky z ochranných podmínek CHKO České středohoří. K Bursíkovu apelu lze přičinit pouze jednoslovný komentář: Pozdě.

Česká televize předvedla pořádnou dávku servility, když v zájmu „vyváženosti“ do pořadu Hyde park pozvala v rozporu se zvyklostmi dva hosty. Původním hostem měl být čerstvý mistr světa Jaromír Jágr, ten však v minulých dnech podpořil ODS, a proto ve jménu jakési zvrácené logiky mu společnost dělal kandidát ČSSD v Ústeckém kraji Jiří Šlégr. Co je na tom vyváženého? Stranický kandidát versus mistr světa? Byla-li to debata o politice, proč si nepozvali nějakého aktivního hokejistu, jenž podporuje ČSSD? Veřejnoprávní televize to shledává normálním, a jak pravil ředitel zpravodajství Milan Fridrich: „Šlégr je Jágrův kamarád a sám Jarda s tím neměl problém, souhlasil s tím.“

Jistě, hlavně s tím neměl problém Jarda Tvrdík, který televizi zjevně úkoluje. Bude napříště ke každému vystoupení herce či herečky, sportovce či sportovkyně přizván politický exponent Lidového domu, aby „vyvážil“ případnou protilidovost neprověřeného? A mají už oranžoví komisaři na Kavčích horách svou kancelář, aby mohli provoz řídit přímo, a ne jen zprostředkovaně telefonem?

Jisté vysvětlení bídy současné justice poskytují Hospodářské noviny. Referují o tom, že Hana Šedivá se stala soudkyní. Tato paní byla v letech 1979 až 1990 členkou KSČ, v uplynulých osmi letech pak za ČSSD naprosto neviditelnou poslankyní. Zde se dokázala proslavit jedině tím, že vedle příspěvku na dopravu ve výši 34 tisíc vyžadovala ještě proplácení letenek na lince Praha-Ostrava. („Samozřejmě že létám, když mi to zákon umožňuje a je to pro mě pohodlnější a rychlejší.“) O jejím zájmu o práci vypovídá absence na třetině hlasování.

Jak se stala soudkyní? „Dostala jsem nabídku, a tak jsem ji přijala,“ řekla HN. Vysvětlení náhlého zájmu téhle paní o soudy je prosté, propadla v primárkách na nevolitelné místo a do sněmovny by se již nedostala.

Nad počínáním ministerstva spravedlnosti se asi nemá cenu pozastavovat, pohybují se v něm lidé zvláštního ražení. Takzvaná úřednická garnitura je pak k politickým obchodům velmi vstřícná. Jak se ale s touhle osobou srovnal pan prezident? Ten má přece na nové soudce vysoké nároky, kromě odborných vyžaduje i osobnostní kvality. Soudního čekatele Petra Langra třemi lety průtahů vyštval prezident Klaus do advokacie. Avšak bez mrknutí oka schválil soudkyni, která ani nepředstírá, že by o práci soudce usilovala. Že by rozhodujícím kritériem Hradu při jmenování soudců byla servilita?

O autorovi| MARTIN ZVĚŘINA komentátor LN

Autor: