Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zveřejnila video ze zadržení ozbrojence z Brna, měl patrně i výbušniny

Česko

  15:30aktualizováno  17:15
Zbraň muže, který v pondělí ohrožoval lidi v kancelářské budově v Brně, byla plně funkční. Policie našla i zničenou místnost a v ní možné části výbušného systému. Kriminalisté případ kvalifikovali jako nebezpečné vyhrožování a obecné ohrožení, zadržený muž zůstává hospitalizovaný v uzavřeném zdravotnickém zařízení.

Muž měl v ruce zbraň a podle policistů se choval značně nevypočitatelně, například si pistoli přikládal k hlavě.

Nejprve s ním vyjednávali, a když se k nim po chvíli přiblížil, tak jej pomocí hmatů a chvatů členové policejní prvosledové hlídky zadrželi a odzbrojili. Muž měl u sebe krátkou perkusní střelnou zbraň, která byla funkční a připravená ke střelbě.

„Policisté od muže následně zjistili, že do budovy měl údajně donést i nějakou výbušninu. Na místo tak operační důstojník vyslal pyrotechniky. Ti při prohlídce objektu nalezli zničenou místnost a v ní fragmenty, které by mohly pocházet z nástražného výbušného systému a které odeslali k další expertize,“ popsal policejní mluvčí David Chaloupka.

Policisté ve čtvrtek také zveřejnili videozáznam ze zadržení nebezpečného pachatele.

Oznámení o muži, který zbraní ohrožuje lidi v 18. patře výškové budovy v Holandské ulici, měli policisté nahlášené v pondělí ráno před 8. hodinou. Z budovy se evakuovalo kolem 200 lidí. Nikdo se nezranil. Policisté muže zajistili, budovu následně prohledávali po celý zbytek dne.

„Případ si převzali kriminalisté, kteří jej kvalifikovali jako nebezpečné vyhrožování a obecné ohrožení. Zadrženého muže zatím vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nebylo možné vyslechnout, zůstává hospitalizovaný v uzavřeném zdravotnickém zařízení,“ uvedl Chaloupka.

O motivaci zadrženého muže toho policisté zatím mnoho nevědí, a než bude možné ho vyslechnout, odmítají o ní spekulovat. Podle informace iDNES.cz nicméně neměly být důvodem jeho zoufalé akce ani pracovní ani rodinné spory, případně konflikt s kýmkoliv uvnitř budovy.

Zbraň s předním plněním, kterou si s sebou přinesl, byla schopna způsobit škody i vážná zranění. „Šlo o volně prodejnou zbraň, na jejíž držení není potřeba zbrojní průkaz,“ upřesnil mluvčí.

Zasahujícím policistům muž zkomplikoval práci i tím, že svou činností spustil požární alarm, což bylo signálem k evakuaci dvou stovek osob. „Policisté vyslaní na místo pomáhali s evakuací osob, zatímco se prvosledové hlídky z Oddělení hlídkové služby vybavené dlouhými zbraněmi snažily ozbrojeného muže nalézt,“ doplnil mluvčí.

U policejní akce v pondělí asistovala šestice strážníků. „Naše hlídky působí ve venkovních prostorách. Zajišťují veřejný pořádek a především se starají o bezpečnost evakuovaných lidí. Ti byli zejména v první fázi rozrušení a někteří z nich mimo jiné neopatrně vstupovali na silnici,“ popsal mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

Na místě byli také záchranáři, kteří sem vyslali velkokapacitní sanitku. „Nikdo z evakuovaných naši péči nevyžadoval,“ sdělila mluvčí záchranky Michaela Bothová.

Autoři: ,
Témata: Brno

Mohlo by vás zajímat