8. července 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kancléřův evergreen. Mynář prý majetkové přiznání odevzdal, veřejnosti ho opět neukáže

Nezvyklé vedro v jednom ze sálů Pražského hradu  poznamenalo tiskovou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezvyklé vedro v jednom ze sálů Pražského hradu poznamenalo tiskovou... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Odevzdal, ale neukážu, nemusím. Tento argument už třetím rokem používá Vratislav Mynář jako odpověď na otázku, zdali zveřejní své majetkové přiznání. Chybou v zákoně totiž nemá stanovené evidenční místo, které by dokument zpřístupnilo. A dobrovolně podstoupil majetkový striptýz hradní kancléř, který nezískal bezpečnostní prověrku, i nadále odmítá.

Ten rituál se opakuje každý rok: do 30. června musí všichni ministři, členové Parlamentu, placení zastupitelé a další zákonem vyjmenovaní úředníci odevzdat majetkové přiznání za předchozí rok. A stejně tak se každoročně opakují i vytáčky hradního kancléře Vratislava Mynáře, který ho už třetím rokem odmítá zveřejnit.

„Stejně jako v předchozích letech v souladu se zákonem jsem přiznání odevzdal v termínu na legislativní odbor Kanceláře prezidenta republiky,“ napsal Mynář v sms zprávě, zdali soupis nově nabytého majetku za loňský rok odevzdal.

Vratislav Mynář a Miloš Zeman

Chyba v zákoně

Ačkoli zákon o střetu zájmů, podle kterého musí politici a úředníci každoročně podávat takzvané čestné prohlášení o majetku, funkci hradního kancléře nezmiňuje výslovně, na Mynářovu pozici norma pamatuje v odstavci takzvaných obecných kritérií. Kvůli chybě v zákonu však nestanovuje konkrétní evidenční místo, kam by měl kancléř dokument odevzdat. Toto místo je následně povinné dokument na žádost zpřístupnit veřejnosti.

A právě tento nedostatek v legislativě používá Mynář už zhruba tři roky jako argument k tomu, proč dokument o svých majetkových poměrech odmítá zveřejnit. Veřejnost tak nemá šanci zkontrolovat, zdali dokument skutečně odevzdal. Na dotaz, zdali letos udělá výjimku a přiznání přece jen zveřejní, už ale hradní kancléř nereagoval.

Už od svého nástupu do funkce Mynář tvrdil, že nevidí důvod, proč by měl majetkové přiznání podávat. Poté zase, že mu zákon neurčuje evidenční místo. A když se o hradního kancléře začal zajímat Městský úřad v Uherském Hradišti, kam spadá svým trvalým bydlištěm, přiznání přece jen odevzdal. V přestupkovém řízení mu hrozila pokuta až 50 tisíc korun. Úřad však na základě tvrzení z Hradu - že přiznání „leží v šuplíku“ - konstatoval, že se žádný přestupek nestal.

Majetkový striptýz

Ačkoli zákonnou povinnost dobrovolně dokument zveřejnit Mynář nemá, ptát se po jeho majetkových poměrech je u něj coby vysoce postaveného úředníka na místě. Minimálně proto, že například loni v září mu Národní bezpečnostní úřad odmítl udělit prověrku. Šéf úřadu Dušan Navrátil poté zamítl i Mynářův rozklad. Kancléř se proto nakonec obrátil na soud, jeho žaloba zatím projednána nebyla (více čtěte ZDE).

Takzvanou „Mynářovu kauzu“ označila za smutnou i poslankyně Věra Kovářová (TOP 09). „Nepřekvapuje mě to, vůbec mě to nepřekvapuje. A upřímně, v souvislosti s panem kancléřem mě zajímají už jen dva dokumenty - jeho rezignace nebo rozhodnutí pana prezidenta o jeho odvolání,“uvedla pro server Lidovky.cz Mynářova nejhlasitější kritička.

Pro připomenutí: poslankyně už dříve předložila novelu zákona o střetu zájmů, podle které měl hradní kancléř podávat majetkové přiznání prostřednictvím hlavy státu řediteli legislativního odboru. Návrh zatím neprošel.

Přirom sám Mynářův nadřízený, prezident Miloš Zeman dlouhodobě volá po přísné verzi zákona o prokazování původu majetku. Když normu loni v červnu projednávali zákonodárci, dokonce ji přišel na půdu Poslanecké sněmovny osobně podpořit.

„Ten, kdo získal své prostředky legálním způsobem, se podle tohoto zákona nemá čeho obávat. Obávat se mají ti, kdo zbohatli okrádáním státu, kdo zbohatli korupcí,“ uvedla tehdy hlava státu.

Kauzy Vratislava Mynáře

Vratislav Mynář otálí s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu

Vratislav Mynář kupuje podezřele levnou vilu od Janouškova advokáta

Vratislav Mynář odmítá zveřejnit svůj plat

Majetkové přiznání Vratislava Mynáře

hmHana Mazancová
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...