Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pražský STAN změnil kandidátku pro komunální volby, po Hlubučkovi zmizela další známá jména

Starosta Prahy 1 Petr Hejma už na kandidátce STAN nebude. foto:  Petr Topič, MAFRA

Pražský STAN změnil kandidátku do podzimních voleb, zmizely z ní vedle obviněného nyní již bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka i další tváře. Například Jana Plamínková, která Hlubučka nahradila v radě města, nebo starosta Prahy 1 Petr Hejma. Lídrem zůstává náměstek pražského primátora Petr Hlaváček, který nyní ve vedení města zasedá za TOP 09.
  9:37aktualizováno  17:06

Hlubuček, nedávno obviněný v korupční kauze kolem dopravního podniku, byl původně na kandidátce třetí, Plamínková druhá a Hejma sedmý.

Z první desítky kandidátky kromě nich zmizeli také starosta Ďáblic a nynější pražský zastupitel Miloš Růžička a bývalý místostarosta Prahy 4 Lukáš Zícha.

David Kašpar, kterého v pondělí v souvislosti s kauzou Dozimetr odvolali zastupitelé Prahy 10 z pozice místostarosty Prahy 10, se posunul z desátého na 29. místo. Z posledního místa kandidátky odstoupil režisér Jan Hřebejk.

Hlaváček uvedl, že změny neznamenají nedůvěru v lidi, kteří již nekandidují.

„My jsme tým sestavili do útoku, ne do obrany,“ řekl. Dodal, že nový tým vybral tak, aby obsáhl všechna podstatná témata pro rozvoj metropole.

„My tu změnu nabízíme a věříme, že to voliči uvidí,“ uvedl dále. Dodal, že hnutí mírně reviduje i dříve představený volební program tak, aby byl stručnější a srozumitelnější. „Ne že by byl špatný, ale je moc dlouhý,“ shrnul.

Hlaváček uvedl, že kvůli kauze spojené s pražskou organizací STAN vážně zvažoval odstoupení z kandidátky a jednou z podmínek jeho setrvání byla právě její úprava.

Dvojkou nové kandidátky se stala místostarostka Čakovic Kateřina Arnotová, která byla původně na čtvrtém místě. Na třetím místě je starosta Kolovrat Antonín Klecanda, na čtvrtém nezávislý kandidát a zakladatel platformy Donio David Procházka, na pátém socioložka Pavla Karmelitová, na šestém starosta Vinoře Michal Biskup, na sedmém zastupitelka Prahy 5 Zuzana Hamanová, na osmém poslanec a ředitel Pražského jara Roman Bělor, na devátém předsedkyně pražského mládežnického spolku STAN Arina Dolgopolova a na desátém starostka Klánovic Zorka Starčevičová.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v kauze označované jako Dozimetr obvinili kvůli hospodaření v DPP více než desítku lidí, vedle Hlubučka také podnikatele Michala Redla, bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a další členy vedení podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

Hlubuček den po zadržení rezignoval na všechny stranické funkce včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Vzdal se i postu náměstka pražského primátora.

Od roku 2018 byl zastupitelem hlavního města Prahy a náměstek primátora, od dubna 2019 byl členem předsednictva hnutí STAN. V letech 2010 až 2022 byl starostou městské části Praha-Lysolaje.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat